Altın Portakal Türkan Şoray afişleri ile süslenecek

21.08.2019
A+
A-

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl ulusal renklere geri dönüyor. İki yıl önce kaldırılan ulusal kategori yeniden festivalde yerini alıyor. Türkan Şoray, festivalin afişlerinde yer alıyor.

Altın Portakal Türkan Şoray afişleri ile süslenecek

Altın Portakal Türkan Şoray afişleri ile süslenecek. Türkiye’nin sinema hayatındaki en köklü festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl 56 kez düzenlenecek. 

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali için bir basın toplantısı düzenlendi. Festivalin bu yılki afişinde Türkan Şoray olacak.  1964 yılında ilk kez düzenlenen festivalde Türkan Şoray’ın ödül aldığı ‘Acı Hayat filminin afişindeki fotoğraf, Altın Portakal afişini süsleyecek. 

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek. Festival, 26 Ekim- 1 Kasım 2019 tarihleri arasında sinama severleri ve sinemaya emek verenleri bir araya getirecek. 

Ulusal kategori yeniden festivalde

İki yıl önce festivaldeki ulusal kategori kaldırılmıştı. Bu yıl kaldırılması ulusal kategori bu yıl yeniden festivalde yer bulacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek, festival idari direktörü ve başkan başdanışmanı Cansel Çevikol Tuncer ile festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, basın mensupları ile buluştu. 

Muhittin Böcek, “Film festivalimizin bel kemiğini oluşturduğunu düşündüğümüz ve daha önce kaldırılan ulusal yarışmalar, bu yıldan itibaren yeniden yapılmaya başlıyor. Diğer yandan uluslararası yarışmaya da devam edeceğiz. Çünkü Altın Portakal’ın bir amacı da Antalya’nın dünyadaki tanıtımına katkı sağlamak olacaktır” diye konuştu.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali için basın toplantısı düzenlendi.

Geleneksel Altın Portakal korteji

Muhittin Böcek, festivalin geleneksel kortejle başlayacağını belirtti. Açılış ve kapanış törenleri 10 bin kişilik spor salonunda, halkın katılımıyla gerçekleştirilecek. 

Başkan Muhittin Böcek, Altın Portakal Sinema Okulu adını verdikleri bir etkinlik düzenleyeceklerini de şöyle açıkladı:

“Türkiye’de üniversitelerde radyo, televizyon, sinema, medya iletişim ve görsel sanatlar eğitimi alanında 100 öğrencimizi festivalimize davet ediyoruz. Gençlerimizin festival programındaki tüm etkinliklerimize konuk olarak katılacaklar. Festivalimiz Türkiye’nin dört bir yanından katılacak gençlerle bir sinema okuluna dönüşecek. Biz buna Altın Portakal Sinema Okulu adını verdik. Böylece geleceğimizin sinemacılarına gerçek bir atölye sunmuş olacağız. Yeşilçam’ın diğer adı Antalya’dır.”

Altın Portakal’da ekonomik tasarruf

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, geçmiş yılların bütçesinin yarısı oranında bir bütçe ile düzenlenecek. 

Altın Portakal’da bu yıl 1 milyon 357 bin 500 lira ödül dağıtılacak. Ulusal yarışmada uzun ve kısa metraj, belgesel film yarışmalarında toplam 810 bin TL ödül verilecek. 

Uluslararası yarışmada da 97 bin 500 lira, Antalya Film Forum’da da 450 bin lira değerinde ödüller sahiplerini bulacak.

Ulusal yarışma bünyesinde, festivalin kurucusu Avni Tolunay adına 100 bin TL ‘Jüri Özel Ödülü’ verilecek.

Festivalde bugüne dek en çok ödül kazanan yönetmen Behlül Dal adına da ‘En İyi İlk Film Ödülü’ olarak 100 bin TL verilecek. 

Sinemadaki kadın emeğinin görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla 50 bin TL değerindeki ‘Cahide Sonku Ödülü’ verilecek.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.