Amos Oz hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü barış yanlısı İsrailli yazar Amos Oz hayatını kaybetti. Amos Oz’un ölüm haberini kızı twitter üzerinden duyurdu.

Amos Oz hayatını kaybetti. İsrailli ünlü yazar Amos Oz vefat etti. Kızı twitter üzerinden 79 yaşındaki Amos Oz’ün ölümünü duyurdu. 

Amos Oz’un eserleri 20’den fazla dile çevrildi. 

İsrail’de barış yanlısı olarak tanınan Amos Oz, bu konuda öne çıkan isimlerdende. Barışın güçlü seslerinden biriydi. 

İsrailli ünlü yazar Amos Oz’un ölüm haberini kızı duyurdu.

Amos Oz, kanser hastalığıyla mücadele ediyordu. Kansere karşı mücadeleyi kaybeden 79 yaşındaki Amos Öz öldü. 

Amos Oz’un kanser hastalığı nedeniyle öldüğü açıklandı.

Amos Oz kimdir?

Amos Oz’un asıl adı Amos Klausner’dir.  4 Mayıs 1939 doğumlu olan Amos Oz, romancı, gazeteci, yazar ve barış yanlısı bir aktivistti. 

Onun barışçıl duruşu ve öne çıkışı üniversite yıllarına dayanıyor. O yıllardan beri İsrail-Filistin süreci üstüne barışçıl çözüm önerileri sunuyordu. Bu konuda pozitif demeçleriyle tanınıyordu.

İsrail-Filistin ihtilafı için iki devletli çözüm planını İsrail’de savunan ilk entellektüel isimlerdendi. 

Oz, İsrail’deki barış örgütü Şimdi Barış (Peace Now)ın kurucularındandı. 

Mahir Ünsal Eriş on gün birlikteydi

Hikayeleriyle tanınan Mahir Ünsal Eriş, kitabının çevirisi için İsrail’de Amos Oz ile birlikte on gün geçirdiğini paylaştı. Twitter hesabından duyduğu üzüntüyü paylaşan Mahir Ünsal Eriş, “Bir kitabını çevirmekte olduğum için ajansının daveti üzerine yanına gitmiş, onunla bilfiil on gün geçirmiştim. Muhteşem bir insan, eşsiz bir yazar, inatçı bir barış adamı ve gerçek bir muhalifti Amos Oz. Kendi adıma onu çok özleyeceğim. Çok üzgünüm.” dedi. 

Mahir Ünsal Eriş, Amos Oz’un Türkçe’yi ve Türk okurunu çok önemsediğini belirterek şöyle dedi: “Diğerlerinden ayrı tuttuğu mevzubahis kitabın çevrileceğini duyunca çok sevindiğini, bunun İbranice’den Türkçe’ye çevrilen ilk kitabı olmasını da çok değerli bulduğunu söylemişti. Dünya gözüyle görmek kısmet olmadı bunu.” 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.