Ankara’da En İyi Film Bilmemek En İyi Yönetmen Onur Ünlü

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde düzenlenen ödül töreniyle ‘en iyiler’ açıklandı, ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Metraj dalında “En İyi Film” Leyla Yılmaz’ın yönettiği Bilmemek adı filmi oldu. Topal Şükran’ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandı.

Ankara’da En İyi Film Bilmemek En İyi Yönetmen Onur Ünlü seçildi. 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde en iyiler belli oldu. Leyla Yılmaz’ın yönettiği Bilmemek adı film Ulusal Uzun Metraj dalında “En İyi Film” seçildi. Festivalde aynı dalda Topal Şükran’ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü “En İyi Yönetmen” ödülünün sahibi oldu.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfının iş birliğiyle düzenlendi. Ödül töreni, Büyülü Fener Sinemasında gerçekleştirildi.

Tören, koronavirüs önlemleri nedeniyle seyirciye kapalı yapıldı. “Ulusal Uzun”, “Belgesel” ve “Kısa Film” dallarında ödüller sahiplerine verildi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol “Bilime inanmayı, sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi seviyoruz herhalde. Festivalimizin kurucusu Mahmut Tali Öngören, ‘Festival yapmak çölde lale yetiştirmek gibi bir şeydir’ dememiş miydi zaten. Bu zorlu süreçte bizlerle olan ve desteklerini esirgemeyen, siz sanatçı dostlarımıza, sevgili jüri üyelerimize, sinema yazarlarımıza, sinema seyircilerimize, sponsorlarımıza ve tüm festival ekibine yürekten teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Bilmemek “En İyi Film”

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda ödül için bu yıl 10 film yarıştı. Jüri başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu yaptı. Kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş ve Tuğçe Altuğ ile sinema yazarı Uğur Vardan ise Ulusal Uzun Film Yarışması jürisinde yer aldı. Jüri  yönetmenliğini Leyla Yılmaz’ın yaptığı “Bilmemek” adlı filmi “En İyi Film” seçti.

Yönetmenliğini Leyla Yılmaz’ın yaptığı Bilmemek’in ‘En İyi Film’ seçilmesinin gerekçesi şöyle ifade edildi: ‘Bencil, sıkışmış dünyalarından çıkamayan bireylerin, büyümekte olan bir çocuğu anlamadaki acizliklerin etkileyici bir dille anlatabilme becerisi ve toplumsal çürümeye yaptığı vurgudan dolayı’ … Film 50 bin lira değerindeki ödüle layık görüldü.

Bilmemek sadece ‘En İyi Film’ seçilmedi. Aynı zamanda filmde rol alan Senan Kara, “En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu”, Emir Özden ise “En İyi Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

Onur Ünlü festivalde ‘En İyi Yönetmen’ ödülünün sahibi oldu.

Onur Ünlü “En İyi Yönetmen”

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ‘Ulusal Uzun Metraj’ dalında Onur Ünlü’ye “En İyi Yönetmen” ödülü değer bulundu. Onur Ünlü, Topal Şükran’ın Maceraları adlı filmindeki yönetmenliği ile ödülü kazandı.

Emel Erden de aynı filmdeki çalışmasıyla “En İyi Sanat Yönetmeni” ödülünü kazandı.

Serdar Orçin “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Serdar Orçin “En İyi Erkek Oyuncu”

Festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören adına verilen “En İyi İlk Film Ödülü”nü bu yıl, Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce filmi aldı.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü Serdar Orçin’e verildi. Serdar Orçin ödülünü Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce filmindeki rolüyle kazandı.

Uzun Zaman Önce filminin müzikleri ile Uygur Yiğit “En İyi Özgün Müzik Ödülü” kazandı.

Selen Uçer “En İyi Kadın Oyuncu”

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Selen Uçer “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı. Selen Uçer’e “Aşk, Büyü vs.” filmindeki performansı ödül getirdi.

“Aşk, Büyü vs” filmin yönetmeni ve yazarı Ümit Ünal da “Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü”nü kazandı.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film Yarışması’nda diğer ödülleri kazananlar ise şu isimler oldu: 

En İyi Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli / Şair

En İyi Sanat Yönetmeni: Emel Erden / Topal Şükran’ın Maceraları

En İyi Kurgu: Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu / Omar Ve Biz

SİYAD En İyi Film Ödülü: Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü

En İyi Belgesel “İçimdeki Küller”

Festivalin “Belgesel” kategorisinde 11 filmin yarıştı. Belgesel film seçici kurulunda akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler’in yer aldı. 

En İyi Belgesel film Ayten Başer Yetimoğlu’nun İçimdeki Küller adlı yapımı oldu. Ayten Başer Yetimoğlu, 20 bin lira değerindeki ödülü kazandı.

Yılın kısa filmi “Bare Giran”

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 14 film yarıştı.

Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisinde akademisyen Andreas Treske, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler yer aldı. Yılmaz Özdil’in Bare Giran (Ağır Yük) adlı filmine 10 bin lira değerindeki “En İyi Kısa Film” ödülünü verdi.

Festivalin Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ile ortaklaşa düzenlediği, “Ankara” temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez verdiği 10 bin lira değerindeki “VEKAM Özel Ödülü”ne ise Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var isimli belgeseli layık görüldü.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.