Aslında okunmayan kitaplar listesi

30.10.2015
A+
A-

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre okunduğu söylenmesine rağmen hiç de o kadar çok okunmayan kitaplar listesi ortaya çıktı. Aslında okunmayıp da okunduğu savlanan bu kitaplar arasında herkesi şaşırtanlar da var.

Araştırma sonucunda 10 kitaplık bir liste hazırlandı. Okunmayan kitaplar listesinde Tolstoy ve Dostoyevski de var. Şaşırtıcı liste için aslında şöyle de denilebilir:  “yalancı okurun kitapları”

Yukarıdaki ifade biraz ağır olsa da konuya devam edersek, “okunduğu hakkında yalan söylenen” okunmayan kitapların liste başında yüzde 26 oyla George Orwell’in ‘1984’ adlı ünlü kitabı bulunuyor.

Araştırmayı İngiltere’deki The Guardian gazetesinin kitap eki yaptı. Ortaya çıkan 10 kitaplık listede, ikinci sırada yüzde 19 oyla Tolstoy’un ‘Savaş ve Barış’ adlı romanı bulunuyor. Charles Dickens’ın ‘Büyük Umutlar’ romanı yüzde 18 oyla listede üçüncü sırada yer alıyor. Okunduğu hakkında yalan söylenen kitaplar listesinde en dikkat çekici özellik ise , büyük bir kısmının sinemaya uyarlanmış olmaları…

Listede bu eserler dışında J.D. Salinger’ın “Çavdar Tarlasında Çocuklar”, Forster’ın ‘Hindistan’a Bir Geçit’, J.R.R. Tolkien’in ‘Yüzüklerin Efendisi’, Harper Lee’nin ‘Bülbülü Öldürmek’, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’, Jane Austen’in ‘Aşk ve Gurur’ ve Charlotte Bronte’nin ‘Jane Eyre’ isimli kitapları bulunuyor.

İyi de insanlar neden okumadığı kitabı okuduğunu söylesin ki? Bu sorunun cevabı da net: “zeki görünmek için” . Anket tam 2 bin kişiye sorularak gerçekleştirildi. Ankete katılanların en çok da ‘zeki görünmek adına’ klasik eserleri okuduklarına dair yalan söyledikleri ortaya çıktı. Ankette bir ilginç sonuç daha ortaya çıktı. O da şu; ankete katılanların yarısı okumadıkları kitapları kütüphanelerinde sergiliyor.

İşte okunmadıkları okundukları iddia edilen 10 kitap listesi:yuzuklerin-efendisi-j-r-r-tolkien suc-ve-ceza-dostoyevski savas-ve-baris-tolstoy jane-eyre-charlotte-bronte hindistana-bir-gecit-e-m-forster cavdar-tarlasinda-cocuklar-j-d-salinger buyuk-umutlar-charles-dickens bulbulu-oldurmek-harper-lee ask-ve-gurur-jane-austen 1984-george-orwell

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM