İran’da iki şaire hapis ve kırbaç cezası

İran’da iki şaire hapis ve kırbaç cezası verildi. Fatemeh Ekhtesari ve Mehdi Moosavi adlı şairler kutsal değerlere hakaret ettikleri gerekçesi ile yargılandı. Yargılama soncunda İranlı hapis ve kırbaç cezası verildi.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN International, tarafından duyurusuna göre Fatemeh Ekhtesari ve Mehdi Moosavi’ye 11,5 ve 9 yıl hapisle ayrıca 99’ar kez kırbaç cezası verildi.

12 Ekim’de açıklanan cezaya karşılık PEN Internetional, şairlerin ifade özgürlüğünün sağlanması ve derhal serbest bırakılması için İranlı yetkililer ve dini lider Ali Hameney’e gönderilmek üzere bir mektup yayınladı.

Pen International üyelerinden bu mektubu İran ’a göndermelerini istedi. Mektupta İranlı şairlere verilen cezaların protesto edilmesi ve şairlerin yazdıkları şiirler yüzünden aldıkları cezaların kınanması, İranlı yetkililerin verilen cezaları iptal etmesi ve ifade özgürlüğü sebebiyle hapse atılan veya gözaltına alınan tüm şair ve yazarların serbest bırakılması ile İran’ın Uluslararası Sivil Ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 19. maddesine göre ifade özgürlüğü hakkını tanıması isteniyor.  

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.