Atatürk konserle anıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlanışının 81’inci yılında, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşen özel bir etkinlikle andı.

Atatürk konserle anıldı

Atatürk konserle anıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlanışının 81’inci yılında, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşen özel bir etkinlikle andı.

“Atatürk’ü Anma Gecesi” CRR’de gerçekleştirildi. Gecede ilk olarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşturdukları repertuvarı icra etti.

Ardından, İBB Şehir Tiyatroları’nın yazar şair ve tarihsel belgelerden yola çıkarak hazırladığı gösterisi izleyicilerle buluştu. Anma gecesi, İBB Bando Takımı’nın performansı ile sona erdi.

İBB tarafından CRR’de gerçekleştirilen, Atatürk’ü Anma Gecesi, saat 19.30’da İstiklal Marşı ile başladı. Gecede ilk olarak, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı dinleyiciyle buluştu. Topluluk mini konserine, Atatürk’ün sevdiği türkülerden, Şanlıurfa yöresine ait bir uzun hava olan, “Kışlalar Doldu Bugün” ile başladı. Bestesi Saadettin Kaynak’a ait “Yanık Ömer”; bestesi Tatyos Efendi’ye ait “Mani Oluyor Halimi Takrire Hicabım” repertuvardaki diğer eserlerdendi. Topluluk konserini, iki Rumeli türküsü olan “Alişimin Kaşları Kare” ve “Dağlar Dağlar Viran Dağlar” ile bitirdi.

İBB Şehir Tiyatroları ise yazar, şair ve tarihsel belgelerden derlediği bir anlatımla sahne aldı. Oyuncular; Aşık Veysel’den “Atatürk’ e Ağıt”, derlemesi Özay Gönlüm’e ait “Sobalarında Kuru da Meşe Yanıyor Efem”, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Yiğidim Aslanım” ve Rumeli bölgesine ait “Manastırda” türküsünden yola çıkarak hazırladıkları gösteriyi sundular.

İBB Bandosu ise; Gölcük, Dumlupınar, Vatan, İzmir, Mustafa Kemal Paşa (İzmir’in Dağları) marşlarını seslendirdi. Gece, Anafartalar Marşı ve izleyenlerin yoğun alkışlarıyla sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.