Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali gala gecesi

Mersin’de düzenlenen 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali gala gecesi ile sona erdi. Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına düzenlenen 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali,  Türkan Şoray ve Atıf Yılmaz’ın eşi Deniz Türkali’nin katıldığı törende duygulu anlar yaşandı.

5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali, kurmaca, belgesel ve canlandırma/animasyon kategorilerinde toplam 260 filmin yarışmasına ev sahipliği yaptı.

Kurmaca kategorisi birincileri Azad filmi ile Yakup Tekin Tangaç ve 7 Santimetre filmi ile Metehan Şereflioğlu oldu. Belgesel kategorisi birincisi Reger filmi ile Bulut Renas Kaçan ve Canlandırma/Animasyon kategorisi birincisi Nefretin Üvey Evlatlarıyız filmi ile Metin Vatansever oldu.

Forum Mersin tarafından düzenlenen 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali, 27 Mayıs akşamı yapılan gala ile sona erdi. Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı’nda gerçekleştirilen galaya; Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, oyuncu Türkan Şoray, oyuncu Deniz Türkali ve çok sayıda davetli katıldı. Gecede Atıf Yılmaz’ın ölümünün 10. yılı için hazırlanan belgesel gösterildi.

Atıf Yılmaz’ın doğduğu kent olan Mersin’de düzenlenen festivalde Deniz Türkali, Mersin’in vefa kenti olduğunu belirtti. Türkali, Atıf Yılmaz adının böylesi bir festivalde anılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

atif-yilmaz-kisa-film-festivali-1

SİNEMAMIZIN SULTANI DA ORDAYDI

Atıf Yılmaz’ın çektiği Türk sinemasının başyapıtlarından Selvi Boylum Al Yazmalım’da ve başka filmlerinde de başrolde oynayan Türkan Şoray da gala gecesindeydi. Şoray, Atıf Yılmaz ile yıllar boyu birlikte çalıştıklarını ve sinema dışında da dostlukları olduğunu söyledi. Onun adına genç isimlerin ödüllendirilmesinin önemine dikkat çeken Şoray, “Festivale inanılmaz güzel filmler katılmış, sinema adına çok onurlandım” dedi.

ÖDÜL ALANLAR

Oberhausen Kısa Film Festivali katkılarıyla düzenlenen 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin Kurmaca kategorisi birincileri Azad filmi ile Yakup Tekin Tangaç ve 7 Santimetre filmi ile Metehan Şereflioğlu oldu.

Reger filmi ile Bulut Renas Kaçan, 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Belgesel kategorisi birincisi oldu. 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin Canlandırma/Animasyon kategorisi birincisi Nefretin Üvey Evlatlarıyız eseri ile Metin Vatansever oldu.

Sinema Yazarları Jürisi ise kurmaca, belgesel ve canlandırma/animasyon kategorilerinden finale kalan toplam 30 film izledi. Her bir kategoriden Sinema Yazarları Jürisi tarafından seçilen filmler, Forum Mersin Özel Ödülü, Jüri Özel Ödülleri ve Sinema Yazarları Ödülü olarak takdim edildi. Buna göre; Forum Mersin Özel Ödülü ise Zirve filmi ile Hüseyin Gülgen’in olurken, Jüri Özel Ödülleri Asfalt filmi ile Süleyman Demirel ve Tuhaf Zamanlar filmi ile M. Emrah Erkanı’nın oldu. Belgesel kategorisinde Sinema Yazarları Ödülü Son Nefes filmi ile Ömer Akbaş’ın oldu.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.