Ayhan Kudat Esrarengiz romanı ile polisiye dünyasında

Televizyon haberlerinin tanınmış ismi Ayhan Kudat, ilk romanı ile edebiyat dünyasına adım attı. Yazdığı polisiye türündeki Esrarengiz adlı roman raflarda yerini aldı.

Ayhan Kudat Esrarengiz romanı ile polisiye dünyasında yeni bir soluk oldu. Yıllarca televizyon haber merkezlerinde ve haber programlarında şehrin sokaklarında cirit attıktan, yönetmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra Ayhan Kudat, biriktirdiklerini polisiye roman olarak kaleme aldı.

Ayhan Kudat gerçek hayattan, gördüklerinden, haberlerden beslenerek Esrarengiz adlı polisiye romanı oluşturdu. Ancak roman tamamıyla bir kurgu. Yaşanan bir olayı temel olarak ele almıyor.

Polisiye yazmak sadece hayal gücüne dayanamıyor elbette. Gerçek hayattan beslenmek, işin uzmanlarından bilgiler almak, yaşanmışlıklardan izleri iyi takip etmek gerekiyor… Ayhan Kudat, mesleğinin verdiği avantajla tüm bunların içinde uzun yıllar yürüyen bir isim… Şimdi karşımıza sağlam bir kurgu ile temel dinamikleri de tam olarak olgunlaşmış bir romanla çıktı. İlk romanı Esrarengiz, Kuzey Işığı Yayınları’ndan çıktı.

Esrarengiz romanın konusu

Roman, kadın cinayetlerinden arazi ve uyuşturucu mafyasına uzanan geniş bir perspektife sahip. Sürükleyici ve okuru daha ilk sayfalarından itibaren maceranın içine alan Esrarengiz romanın konusuna spoiler vermeden kısaca bakarsak şöyle:

Genç gazeteci Kayhan, bu mesleğin ağır emekçilerinden biridir. Gece çalışmaktadır. İstanbul’un arka sokaklarından, en lüks semtlerine kadar gecenin getirdiği olayları gazetesine aktarmaktadır. En büyük arzusu, platonik aşkı Aylin’e açılmak o aşkı yaşamaktır. Bir cumartesi günü İstanbul’un en civcivli saatlerinde Ortaköy’de bar çıkışında semtten bir gencin vurulduğunu öğrenir. İkinci Şube’de görevli komiser arkadaşı Coşkun’dan olaya dair bilgi almak ister. Bu olaydan bir gün sonra arkadaşı Namık da ortadan kaybolur. Bir diğer arkadaşı Orhan ise trafik kazası geçirir. Ardı ardına yaşanan bu olaylar soru işaretleri taşımaktadır. Kaldı ki o trafik kazası da bir cinayet teşebbüsüdür. Sorular bir bulut gibi geçmişi karanlık seyyar köfteci Bahtiyar’ın üzerinde kümelenir. Kısa bir süre sonra Bahtiyar da ortadan kaybolur.

Kayhan, Namık, Orhan, Coşkun, Bahtiyar, Albert, Kürt Tahir ve diğerleri… Esrarengiz bir cinayetin ve masumane bir aşkın öyküsü bu.  Özverili genç bir gazeteci,  işinin ehli bir polis ve İstanbul…

Biriken notlar ve kitap

Ayhan Kudat, kitabının temelini 2005 yılında CNN Türk’te çalıştığı dönemde atmış. Diyor ki “Hemen hemen her gazeteci ufak tefek de olsa bir şeyler yazar. Notlar biriktirir. Ben de öyleydim. Ufuk ufak yazardım. Niyetim emekli olduğum dönemde oturup yazmaktı. Yazdıklarımı okuduktan sonra beğenmez, ‘boşver yazma sen’ der geçer giderdim. Belki de olgunlaşmayı bekliyordum o notları alırken.”

Sonrada ekliyor “Hayattan kesitlerdi bu notlar. Yaşanmışlıklar…Kimseyle de paylaşmazdım. O notlar sanırım benim yazma yolunda ilerlememi sağladı.”

Henüz emekli olmadığı notu paylaşıyor, buna rağmen oturup romanını yazmış. “Aslında” diyor “Emekli olduğumda yazmayı planlıyordum. Kanal D Haber’in hem görsel yönetmeni hem de sorumlu müdürüydüm. Kanalın el değiştirmesinden sonra olumsuzluklar yaşadık. Yarım saat içinde omuz omuza çalıştığım arkadaşlarım işsiz kaldı. Arkadaşlarım gönderildiğinde bir yönetici olarak kendimi yalnız hissettim. “Haydi, senin için tam fırsatı,” deyip 1 hafta sonra da ben ayrıldım.”

İşte bu ayrılış romanın ortaya çıkması için bir anlamda iyi de olmuş. Yoksa Esrarengiz’in yazılması için belki daha çok yıllar geçmesi gerekecekti. Kudat, aldığı notlarını elden geçirerek romanı 6 ayda yazdığını söylüyor.

Kitaptan alıntı

“Uçurumun kenarındaymışım gibi hissediyordum. Üşüyordum ve ürkektim. Boğazımı sıkıyorlardı yine. Gözlerim dolmuştu, yaşların süzülmesini zor engelliyordum. Tam mutsuzluğa kapıldığım anda gördüm onu. Sanki ışığa arkasını dönmüş, gölgesiyle mutsuz bir yüzü vardı.”

 

 

Ayhan Kudat kimdir

İstanbul’da dünyaya geldi. Lisans eğitimini sosyoloji, yüksek lisansını radyo ve televizyon alanında tamamladı. 1992-1999 yılları arasında çeşitli televizyon ve reklam ajanslarında çalıştı. Bu 7 senede dört klip, iki de reklam filmi çekti. 1999 yılında haber yapım yönetmeni olarak CNN Türk’te çalışmaya başladı. 2009 yılında Kanal D Haber ailesine katıldı. Mayıs 2018’de kurumun el değiştirmesinden dolayı görevinden ayrıldı…

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.