Ayşe Aral’ın kitabı Haylaz Kalbim basıldı ama kendi göremedi

İyilik severleği ile bilinen Ayşe Aral, kitabının basılmış halini göremedi. Kendisi de küçükken kalp ameliyatı geçiren yazarın kitabından elde edilen gelir hayırlı bir işe harcanacak.

Ayşe Aral’ın kitabı Haylaz Kalbim basıldı ama kendi göremedi

Ayşe Aral’ın kitabı Haylaz Kalbim basıldı ama kendi göremedi. Geçtiğimiz günlerde hayata veda eden gazeteci yazar Ayşe Aral’ın Haylaz Kalbim adlı kitabı raflarda yerini aldı. Ayşe Aral, kitabı ölümünden evvel yayına hazırladı. Ancak basıldığını göremedi. İyilik severliği ile bilinen Ayşe Aral’ın kitabın geliri kalp hastası çocukların tedavisine gidecek. 

Ayşe Aral, 46 yaşında aramızdan ayrıldı. Ayşe Aral’ın babası karikatür dünyamızın mihenk taşlarından Tekin Aral idi. Tekin Aral’ın doğum günü bu sene Babalar Günü’ne denk geldi. Ayşe Aral, ertesi günü babasını anan ve Onu çok özlediğini anlatan bir yazı yazdı. Yazının yayınlandığı gün de Ayşe Aral hayata veda etti. Toprağa verildiği gün de yazdığı kitabı “Haylaz Kalbim” yayınevinden dağıtıma verildi.

KİTABIN GELİRİ KALP HASTASI ÇOCUKLARA

Ayşe Aral, kitabın üzerinde birkaç yıldır çalışıyordu. Henüz 5 buçuk yaşındayken kalp ameliyatı olan Ayşe Aral, yıllar sonra kalp pili ile yaşamaya başladı. Ancak hep büyük sağlık sorunlarıyla mücadele etti.  Çocuğunun doğumundan sonra bağırsakları düğümlendi. Bir tatil sabahında gözleri iki tarafa kaydı. Çok ender görülen bir sendrom yaşadı. Geçtiğimiz yıl da beynine pıhtı gitti, kısmi felç oldu, 4 hafta hastanede kaldı. Hayat dolu bir kadın olarak bilinen Ayşe Aral, yazdığı kitabının basılmış halini göremeden hayata veda etti. O veda ederken de iyilik yaptı. 

Kız kardeşi Ayça Sarangil kitabın gelirinin kalp hastası çocukların tedavisi için harcanacağını söyledi. Ayşe Aral adına bir fon kurulduğunu belirten Sarangil, şöyle dedi: “Kitabının adı da Haylaz Kalbim. Bakın, bu da tuhaf bir şey. Ben bir ay önce kapağı gördüm, ismi bu değildi, son anda değiştirmiş. Ayşe de tam da bu haylaz kalbi yüzünden öldü. Pespembe, musmutlu, delidolu, herkesin iyiliğiyle örnek alacağı hikâyeleri var. Güzel, mutlu bir son var kitapta, eşiyle, çocuğuyla ve kitapta çok olgun bir Ayşe var. Çok güzel bir veda. Hepimize bu kitapla veda etti benim ablam.” 

KİTABIN TANITIM BÜLTENİNDEN

İlk haylazlığını daha ben yedi yaşındayken yaptı. Daha doğrusu biz onun haylaz yanını ben yedi yaşındayken fark ettik. Delik bir kalple doğmuştum! Kaç ameliyat, kaç hastane ziyareti yaşadım sayısını bilmem. Dedim ya haylaz diye! Bu delik dışında da yaptı haylazlıklarını kalbim. Hep deli dolu bir genç kız oldum. Muzırlıklarım say say bitmez… 19’umda evlendim. Çeyizimi İngiltere’de okumam için verilen parayla düzdüm. Evlendim, güzeller güzeli bir kızım oldu, derken boşandım…

Ben Ayşe. Ayşe Aral. Aral’ı yazmak benim için çok önemli. Niye mi? Çünkü ben Tekin Aral’ın kızıyım, Oğuz Aral’ın yeğeniyim. Gururla söylediğim bir şey bu. Bir diğer gururum ise öteki ismim: Yetiş Ayşe!

Kelebek’te yazılarımı yazmaya devam ederken, bir gün geldi, Ayşe dedim, bir şey yap be ya! Bir halta yara! Yetiş Ayşe böyle doğdu. Bir kadın, bir anne olarak beni çok gururlandıran işler yaptık. Aç bebekleri doyurduk, ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını sağladık… Düğün dernek yaptık. Beş yüze yakın çocuğa burs bulduk. Okurlarımla beraber yaptık her şeyi. Gelelim kitabıma… Bu kitapta kadın yazıları bulacaksınız… İlişkiler, aşk, ayrılıklar… Anne olmak, eş olmak, evlat olmak… Okudukça bir roman okuyormuş gibi hissedeceksiniz… Umarım zevk alırsınız. Zevk yanlış kelime belki… Bence kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Çünkü ben de sizin gibiyim. Sandığınız gibi pamuklara sarılı bir hayat yaşamadım. Hiç kazık yememiş, herkesin peşinden koştuğu bir prenses değilim. Haylaz bir kalbe sahip… Hayatın iniş ve çıkışlarını yaşayan…  Bazen ümitsizliğe kapılan bazen umuda sarılan… Tam da sizin gibiyim…

Editör: Serdar Tunatürk

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.