Oğuz Atay’ın mezar taşına yazılanlar tepki topladı

Türk edebiyatının kült isimlerinden Oğuz Atay’ın mezar taşına yazılanlar tepki topladı. Mezar taşına son zamanlarda Oğuz Atay ‘hayranları’ el yazıları ile çeşitli yazılar yazdı. Konu önce sosyal medyada yankı buldu. Sonra da genel medyaya taşındı.

Oğuz Atay’ın mezar taşına yazılanlar tepki topladı

Oğuz Atay’ın mezar taşına yazılanlar tepki topladı. Edebiyatımızın kült isimlerinden Oğuz Atay’ın mezar taşına ‘hayranlarının’ yazdıkları önce sosyal medyada yankı buldu. Ardından da medya sayfalarına taşındı.

Oğuz Atay’ın mezarı Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’nde 5. adada bulunuyor. Aslında uzun yıllardır mezar taşı temiz bir halde duruyordu. Ancak son aylarda ilginç bir şekilde Oğuz Atay’ın mezar taşına yazılar yazılmaya başlandı. Eğer böyle giderse Oğuz Atay’ın adının bile okunamayacağı bir mezar taşına şahit olacağız sanki. Eğri büğrü kargacık burgacık kimi zaman da büyük harflerle “ben buradaydım” diyen ‘hayranlar’ Oğuz Atay’ın mezar taşını kendilerince renklendirdiler belki de… 

OĞUZ ATAY’IN MEZAR TAŞINA YAZILANLARI BEĞENENLER DE VAR

Oğuz Atay’ın mezar taşına yazılanlar sosyal medyada genellikle tepki toplasa da beğenenler de var. Karşı görüşte olanlar mezar taşının bir kutsallığının olmadığını savunurlarken, yapılanın Oğuz Atay’a ‘saygısızlık’ olduğu konusunu ise görmezden geliyorlar. 

Oğuz Atay 1977 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Sakızağacı Şehitliği’ne defnedildi. Yıllardır Oğuz Atay’ın mezarı diğerleri gibiydi. Yani mezar taşı sade bir şekilde Oğuz Atay’ın ismi ve doğum, ölüm tarihlerinin yer aldığı mermer bir kaideydi.

[button color=”red” link=””]Oğuz Atay’ın kendi sesi ve görüntüsü ilginizi çekebilir[/button]

Oğuz Atay hayranları belki de ‘Tutunamayanlar’ adlı eserinde ‘Hiç olmazsa mezar taşıma yazın: Burada insanlara başka türlü hayran olan bir insan yatıyor’ pasajından esinlendiler. Oğuz Atay’ın mezar taşına el yazısı ile bazı hayranları “Bu dünyadan bir Oğuz Atay geçti” cümlesini yazdı. Atay’ın cümleleri dışında ‘Ela göz ve ceylan göz seni daima sevecek’ notunu yazan kişiler baş harfleriyle imza atmayı ihmal etmedi. 

AHMET HAKAN DA TEPKİ GÖSTERDİ

Hürriyet gazetesindeki köşesinde konuya değinen Ahmet Hakan da Oğuz Atay’ın mezar taşına yazılanlara tepki gösterdi. Ahmet Hakan şunları yazdı: “Büyük yazar Oğuz Atay’ın mezar taşının içli orta mektep talebesi hatıra defterine dönüştürülme girişimine karşı sadece şunu söyleyeceğim: Oğuz Atay’dan sadece birkaç özlü söz devşirip Oğuz Atay tutkunluğu modasına uyan bazı tiplerin mezara karşı sergiledikleri bir hoyratlıktır bu.”

Editör: Pelin Çite

 

Oğuz Atay’ın mezar taşı temizlendi

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.