Ayşe Kulin Adı Aylin oyununu beğenmedi

01.03.2022
A+
A-

Ayşe Kulin de Adı Aylin oyunundan memnun kalmadı. Oyunu sahneye uyarlayan Zeynep Avcı da oyundan adının çıkarılmasını isteyerek tepki gösterdi.

Ayşe Kulin Adı Aylin oyununu beğenmedi. Ayşe Kulin Adı Aylin oyununun yeniden düzenlenmesini istiyor. Tuba Ünsal’ın Ayşe Kulin’in romanından aynı adla sahneye taşıdığı Adı Aylin sanat dünyasının hedefinde! 

Oyunu seyredenler, yarıda terk edenler sert tepkilerini dile getiriyor. Cumhuriyet yazarı Yazgülü Aldoğan, Tuba Ünsal’ı ve Zorlu PSM’yi hedefine koyarak sert bir yazıyı kaleme almıştı. 

Yazgülü Aydoğan, Ayşe Kulin ile de görüştüğünü belirterek “Ayşe Kulin’le de görüşmüş ve sonuçtan çok üzgün olduğunu, oyunun yeniden düzenlenmesini isteyeceğini öğrenmiştim.” dedi. 

Sadece Ayşe Kulin’in değil oyunu romandan sahneye uyarlayan Zeynep Avcı’nın da memnun olmadığını belirterek kendisine gelen açıklamayı köşesinde paylaştı. Açıklamaya göre Zeynep Avcı oyundan isminin çıkarılmasını istedi. 

Yazgülü Aldoğan’ın Cumhuriyet gazetesindeki yazısı şöyle:

‘Adı Aylin’ oyununu uyarlayan Zeynep Avcı açıkladı

Tuba Ünsal’ın başrolünde oynadığı, Ayşe Kulin’in 80 ülkede yayımlanmış, ünlü Adı Aylin romanından uyarlanan oyuna eleştiri yağdı.

Tuba Ünsal’ın yapımcısı olduğu ve başrolünde oynadığı, yazar Ayşe Kulin’in “Adı Aylin” romanından uyarlanan, dört saat süren ve seyircilerin ilk yarıda terk ettiği müzikli oyuna eleştiri yağıyor. Dün bu sayfalarda yayımlanan izlenim yazımdan önce Ayşe Kulin’le de görüşmüş ve sonuçtan çok üzgün olduğunu, oyunun yeniden düzenlenmesini isteyeceğini öğrenmiştim. Yazımda metni uyarlayan kişi olarak adı geçen Zeynep Avcı ise aşağıdaki açıklamayı gönderdi.

İsmim çıkarılsın

“Bugün Sayın Yazgülü Aldoğan’ın ‘Adı Aylin’ oyunun konusunda yazdığı yazıyı okudum. Eleştirilerine sonuna kadar katılıyorum. Sadece bir konuyu açıklığa kavuşturmam gerekiyor: Sayın Ayşe Kulin’in ‘Adı Aylin’ romanından yaptığım sahne uyarlamasının metni tepeden tırnağa değiştirilmiş, diyaloglar tahammül edilmesi zor bir seviyeye indirilmiş, dramatik yapıya katkısı olan bazı karakterler atılmış, bazıları neye hizmet ettiği anlaşılamayan değişikliklere uğratılmış, kimileri eklenmiş ve buna benzer tuhaflıklarla metin sahnelenen halini almış. Yapımcı ile temas ederek adımın oyun künyesinden çıkarılmasını istedim. Bu durum bilinirse belki yıllardır tiyatroya ve yazıya verdiğim emeğin o korkunç diyaloglarla karalanmaması çabam anlaşılabilir.”

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.