Ayşen Gruda vefat etmedi sağlık durumu nasıl

Ayşen Gruda vefat etti, diye çıkan iddiaların gerçek dışı olduğu doktorlar tarafından açıklandı. Ünlü sinama ve tiyatro sanatçısı Ayşen Gruda’nın sağlık durumu iyiye gidiyor.

Ayşen Gruda vefat etmedi, sağlık durumu nasıl? Bu sabah sosyal medyada yoğunlaşan Ayşen Gruda vefat etti ya da Ayşen Gruda öldü ifadeleri doğru çıkmadı. Ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Ayşen Gruda tedavi altında. 11 gündür hastanede yatıyor. 

Doktorları bugün “Ayşen Gruda vefat etti” yönünde çıkan iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, bir açıklama yaptı. 

Ayşen Gruda’nın hastalığı ne? Ayşen Gruda hastaneye neden kaldırıldı? 

Ayşen Gruda pankreas kanseri

Bu sorular cevabını hastanenin başhekimi dahiliye uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu verdi. Doktor Kasapoğlu, Ayşen Gruda’nın pankreas kanseri olduğunu belirtti. 

Kağıthane’deki özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Ayşen Gruda’ya 3 ünite kan verildiği açıklandı. Dr. Kasapoğlu “Bu süreçten sonra hastamızın durumu stabil olduğundan dolayı servise alma ihtimalimiz var. Kan değerleri 3-4 gündür daha stabil seyrediyor. Fakat önceki hastalığı olan pankreas kanserinden dolayı genel durumu bozuk. Bununla ilgili de medikal tedavisi devam etmekte” dedi

Dr. Ergün Kasapoğlu’nun verdiği bilgilere göre Ayşen Gruda cuma günü saat 18.30 civarında mide kanaması şikayetiyle hastaneye geldi.

O anda kan değerleri çok düşüktü ve yoğun bakıma alındı. Sanatçının hemoglobin değeri hastaneye geldiğinde 4 civarındaydı.

Yaklaşık 3 ünite kan transferi yapıldı. 5 günlük takip sonrasında gelinen noktada bugün itibarıyla genel durumu daha iyi.  

Son kontrollerde ise hemoglobin değeri 10’a kadar yükseldi. Durumu daha stabil olduğundan dolayı servise alınma ihtimali var. 

Bir yıldır tedavi görüyor

Gruda’nın yaklaşık bir yıldır pankreas kanseri tedavisi görüyordu. Ayşen Gruda, yaklaşık bir yıldır hastanenin takipli hastası olarak aynı tedaviye geliyordu. 

Sanatçının yaşadığı kanser vakası ilerlemiş pankreas kanseri olarak kabul edilen 4. evrede.

Kanser, pankreastan karaciğere sıçradı. Yaklaşık 7-8 cm çapında pankreasta kanserli kitle bulunuyor. Doktorları şu an için ameliyat ya da kemoterapinin düşünülmediğini, sadece sağlık desteği sağladıklarını açıkladılar. 

Dr. Ergün Kasapoğlu, Ayşen Gruda’nın şu an hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi. Sanatçının beslenmesiyle ilgili sıkıntılar yaşandığını ve şu anda damardan beslendiğini açıkladı. 

Doktorların ifadesine göre Ayşen Gruda’nın şuuru açık ve keyfi yerinde. İnatçı bir şekilde hastalıkla mücadele ediyor. 

Ayşen Gruda’nın doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe ise şu aşamada pankreasa yönelik bir girişim düşünmediklerini söyledi. Karatepe, ilaçlarla genel durumu toparlamaya çalıştıklarını ifade etti. 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM