Ayvalık Film Festivali ikinci yılında yine iddialı

Ayvalık’ta ilk geçtiğimiz yıl yapılan film festivalinin ikincisi için geri sayım başladı. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde geçtiğimiz yıl “En iyi yönetmen” Nuri Bilge Ceylan seçilmişti.

Ayvalık Film Festivali ikinci yılında yine iddialı

Ayvalık Film Festivali ikinci yılında yine iddialı. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 22 ülkeden 40’ı aşkın filmi sinema severlerle buluşturacak.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, Kariyo & Ababay Vakfı (KAV) ana sponsorluğunda 4-9 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalin direktörü Azize Tan, ilk festivalin büyük ilgi gördüğünü hatırlatarak, “Bölgede kalıcı olduğumuzu göstermek için bu yıl Ağustos ayında açık havada film gösterimleri düzenledik. Yaklaşık 2 bin 500 izleyiciyi ağırladık.” dedi.

Cüneyt Cebenoyan anısına

Azize Tan, festival süresince Ayvalık’ın çeşitli mahallerinde açık hava gösterimleri yapacaklarını söyledi. Tan, “Bu yıldan itibaren bu bölümü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan anısına düzenliyoruz. Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Fonu’nun da bu vesileyle daha çok duyulur olacağını umuyoruz” dedi.

Festivalin danışmanlığını geçtiğimiz yıl olduğu gibi Fatih Özgüven üstleniyor. 

Ayvalık Film Festivali’nde geçen yıl ilk “Yılın Yönetmeni Ödülü” verildi. KAV’ın belirlediği danışma kurulu tarafından seçilen yönetmenler arasından Nuri Bilge Ceylan ödüle layık görüldü.

Bu yıl seçilen yönetmene 100 bin TL değerindeki ödülü ve ödül heykelciği 4 Ekim akşamı Ayvalık Amfitiyatro’da yapılacak Başka Sinema Ayvalık Film Festivali açılış töreninde sunulacak.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali programı

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin açılışı Pedro Almodóvar’ın son filmi Acı ve Zafer (Dolory Gloria) ile yapılacak. Antonio Banderas’ın bu filmdeki rolü ile bu yıl Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Bu yıl festival destekçileri arasına Kendine Has da katıldı. Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA), Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı da geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festivale olan katkılarını sürdürüyor.

Festival kapsamında Türkiye’den en yeni filmler, Yunan sineması için özel bir bölüm olacak. Çocuklar için film gösterimleri ve atölyeler, dünya sinemasından ödüllü filmler yer alacak.

Film gösterimlerinin ardından yerli ve yabancı yönetmenlerin, oyuncuların ve film ekiplerinin katılımıyla yapılan sohbetlerle programdaki filmler perdenin ötesine taşınacak.

‘Açık havada sinema’ kapsamında Ayvalık’ın farklı mahallerine kurulan seyyar açıkhava sineması gösterimlerine bu yıl da devam edilecek. Geçen yıl yoğun ilgi gören gösterimler 9 Ekim akşamı Cunda Pazar Meydanı’nda yapılacak açık hava gösterimiyle sona erecek.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.