İki edebiyat uyarlaması Venedik Film Festivali’nde

Dünyaca ünlü iki roman sinemaya uyarlandı. İki edebiyat uyarlaması ilk kez 76. Venedik Film Festivali’nde seyirciyle buluştu.

İki edebiyat uyarlaması Venedik Film Festivali’nde

İki edebiyat uyarlaması Venedik Film Festivali’nde seyirciyle buluştu. 76. Venedik Film Festivali’nde iki edebiyat uyarlaması dünya prömiyerlerini yaptı. 

Sinemaya uyarlamalardan biri Jack London’ın ‘Martin Eden’ diğeri ise Jerzy Kosinski’nin ‘Boyalı Kuş’ adlı eseri. 

76. Venedik Film Festivali’nde dünyaca ünlü iki romanın sinema uyarlamaları seyircinin beğenisine sunuldu.

Martin Eden adlı eseri sinemaya uyarlayan Pietro Marcello. 

Boyalı Kuş adlı eseri sinemaya uyarlayan ise Václav Marhoul. 

76. Venedik Film Festivali’nde sinemay seyircisinin merakla beklediği iki edebiyat uyarlaması dünya prömiyerlerini yaptı.

İtalyan yapımı Martin Eden, festivalin yarışma bölümünde de yer aldı.  Jack London’ın kült eserinden uyarladığı ‘Martin Eden’ filminin yönetmenliğini Pietro Marcello yaptı. Pietro Marcello, 2015 yılında çektiği deneysel bir sinema dilinin öne çıktığı ‘Bella e Perduta’ adlı film ile tanınıyor. 

Festivalde merakla beklenen diğer edebiyat uyarlaması ise Jerzy Kosinski’nin ünlü kitabı ‘Boyalı Kuş’ da seyirci ile buluştu. Polonya yapımı filmin yönetmenliğini Václav Marhoul yaptı. Jerzy Kosinski, Boyalı Kuş’ta II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi bir çocuğun başına gelen korkunç olayları anlatıyordu. Yönetmen romana sadık kalarak sinemaya uyarladı. Film siyah beyaz …Kitabın sertliğini yumuşatmadan ancak çok dikkatli sahnelendiği için kopuklaşan sahnelerden oluşuyor.

ETİKETLER: ,
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.