Aziz Nesin Sergisine Boyalı Saldırı

Aziz Nesin Sergisine Boyalı Saldırı

Aziz Nesin’in 100’üncü doğum yılında düzenlenen serginin afişine kimliği belirsiz kişilerce boyalı saldırdı yapıldı. Saldırının ardından polise giden sergi yetkilileri ilgisizlik ve aymazlıkla karşılaştı. 

Nesin Vakfı tarafından düzenlenen “Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015” sergisi öncesinde yaşanan boyalı saldırı ile ilgili olarak emniyetin harekete geçmemesi dikkat çekti. Tophane Tütün Deposu’ndaki sergi afişine kimliği bilinmeyen kişi veya kişiler boya atılması olayı kayıtlara bile girmedi.

Tütün Deposu Program Koordinatörü Asena Günal, saldırının 15 Haziran gece yarısı yapıldığını açıklarken sabah aradığı polisin, “Parmak izi bulamayız. Yıkayın, çıkar” dediğini belirtti. Günal’ın anlatımına göre bununla da kalmadı polis, mala zarardan şikayetçi olunması için ısrar etti. Günal, “saldırıların devam edebilir önlem alınsın, şikayetçiyiz” dediğinde polisin, “Az insanız, ekip yok” karşılığını verdiğini söyledi. Aziz Nesin sergisine boyalı saldırı ile ilgili olarak bu yüzden şikayetçi olunmadı.

Saldırı ile sergi tamamlandı

Aziz Nesin sergisine boyalı saldırı için bir açıklama yapan Aziz Nesin’in oğlu Prof. Ali Nesin ironik bir ifade ile “Sergimiz eksikti. Halkımız sağ olsun tamamladı” dedi. Ali Nesin “Eğer sergiyi yakarlarsa da tam tamamlanmış olacak. Böylesi saldırılar babamın gençliğinden beri olagelmiş şeyler. Linçler, silah sıkmalar, yakmalar… Babama dört defa kurşun sıkılmıştır. Hapisleri, sürgünleri, iş bulamamazlığı, parasızlığı, dostlarının selam vermemesini falan anlatmıyorum” dedi.

Serginin küratörü Işın Önol ise “Depo’nun tarihinde bir saldırı örneği yok. Aziz Nesin adı başka bir etki oldu. Polise gidildi, polis ‘yıkayın, geçer’ dedi. Kaldı ki geçmiyor. Aslında adamların saldırma biçimi değil de asıl bu iki kelimelik cümle Türkiye’nin gerçeği.”

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.