Tombul Kadın Heykelleri Tehdit Altında

Çin’un Uygur bölgesinde uyguladığı politikalara karşı Türkiye’de gelişen olaylar gündemden düşmüyor. Tam da bu zamana denk düşen tarihlerde Çin Devlet Sanatçısı Xu Hongfei dünyaca ünlü tombul kadın heykelleri ile İstanbul’a geliyor.

Xu Hongfei Daha önce önemli dünya şehirlerinde gezintiye çıkan tombul kadın heykelleri önce Nişantaşı‘nda  sergilenecek. 23 – 29 Temmuz tarihleri arasında Nişantaşı Sanat Parkı ve Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi‘nde sergilenecek heykellerin ana teması, “Tombul kadınların dayanılmaz cazibesi”. Sergi, sonraki günlerde Ortaköy Meydanı‘nda açılacak.

Heykeller açık alanlarda sergileneceği için protesto saldırılarına uğramasından da çekiniliyor. Buna rağmen serginin iptali yönünde henüz bir açıklama yapılmadı.

Çinli heykeltraş Hongfei, uluslararası arenada ve sanat camiasında büyük saygı görüyor. Heykelleri dünya turnesi kapsamında daha önce İngiltere’nin Londra; Fransa’nın Paris; İtalya’nın Toskana ve Sicilya; Malezya’nın Koala Lumpur ve Avustralya’nın Sidney kentlerinde sergilendi.

Ülkesi Çin‘de dünya turnesi ilgiyle takip edilen Xu Hongfei, heykellerinin sergilenme mekanlarıyla Çinli turistlere de rehberlik yapıyor. Bu bağlamda İstanbul’un Xu Hongfei heykelleriyle vereceği görüntüler, Çinli turistler açısından da yol gösterici olacak.Xu Hongfei

Türk kültürel değerleri de dikkate alınarak seçkisi yapılan ve 15 heykelden oluşan İstanbul sergisinde alışılmışın dışında, heykellerle temas kurulması serbest. Bu serginin daha önce Londra, Sydney ve Milano sergilerinde olduğu gibi, İstanbul‘da da sanatseverler tarafından bir selfie fırsatı olarak değerlendirileceği umuluyor.

23 Temmuz 2015 saat 17.30‘da Nişantaşı Sanat Parkı‘nda yapılacak tombul kadın heykelleri sergisinin açılış törenine, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de katılacak. Xu Hongfei‘nin eserlerinden birini, serginin destekçisi Şişli Belediyesi‘ne hediye etmesi bekleniyor.Xu Hongfei

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.