Azra Kohen Gör Beni romanına neden bu ismi verdi

Gör Beni romanı raflarda yerini aldı. Azra Kohen’in romanıyla ilgili merak edilenlerin başında ismi geliyor. Gör Beni, neden bu romana isim oldu?

Azra Kohen Gör Beni romanına neden bu ismi verdi? Azra Kohen’in merakla beklenen romanı Gör Beni çıktı, raflarda bugün (22 Ocak 2019) yerini aldı. Romanla ilgili merak edilenleri Azra Kohen, medya röportajlarında ya da sosyal medyadan paylaşacaktır. Paylaşmaya da başladı.

Gör Beni romanı Everest Yayınları’ndan çıktı.

Gör Beni romanının konusu

“İki devrin hikayesi” başlığı yer alıyor kitabın kapağında.

Roman, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında başlıyor. Ülkü ve Selim’in hikayesini okuyoruz. Selim bir Osmanlı torunudur. Sadrazam çocuğudur. Cumhuriyet’e karşı öfkeyle doludur. Çünkü o güne dek öğrendiği herşey ve doğru kabul ettikleri Cumhuriyet ile birlikte adeta elinden alınınır. Geleneklerinin yok edilmesine kızgındır.

Ülkü ise Atatürkçü bir kızdır. Kurtuluş Savaşı’nda babasını ve ağabeyisini kaybetmiştir. Zıt kutuplardaki iki insan Ülkü ve Selim.

Azra Kohen, Ülkü ve Selim’i aşk, bilgi ve merhamet aracılığıyla romanda bir araya getiriyor.

Azra Kohen, diğer kitaplarından farklı bir tarzı Gör Beni’de denediğini anlatıyor. “Birileri bizden fırtına bekliyor. Onlara gökkuşağı vermeye hazır mısınız?” diye soruyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

22 Ocak, Salı… #görbeni #aeden #pi #çi #fi #azrasarızeybekkohen #akilahazrakohen #azrakohen #birileribizdenfırtınabekliyor

Akeelah (@azrakohen)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kitabın adı neden Gör Beni

Gör Beni romanı ile ilgili merak edilenlerden biri de ismi. Azra Kohen Gör Beni romanına neden bu ismi verdi? Yazar bu konuda şunları söylüyor: “Etrafımızda bedenlenmiş canın değerini görmeliyiz. Kadının toplumdaki yerinin, o toplumun kaderini tamamıyla belirleyecek en önemli ölçü olduğunu kavramalıyız” 

Azra Kohen, kitabın ismiyle direkt olarak mesajını iletiyor. Fi Çi Pi roman serisiyle büyük bir okur kitlesinin hayranlığını kazanan Azra Kohen, yeni kitabıyla da gündemde. 

Gör Beni kitabının arka kapağı şu cümleleri okura ulaştırıyor:

Bedenimin içindeki canı gör, sadece etimi değil.
Gözlerimin içindeki hayatı gör, sadece bakışımı değil.
Hissettiklerimi gör, sadece tepkilerimi değil.
eni gör.

Derinliğimde boğulmadan,
Sorularımda kaybolmadan,
Korkularında yok olmadan,
Gör Beni.

Bir fısıltıya koydum kendimi.
Kalbine soruyorum yerimi:
Başarabilir misin beni görmeyi?
Cesaretin yeter mi?
Topla cesaretini ve Gör Beni.

Birileri bizden fırtına bekliyor,
onlara gökkuşağı vermeye hazır mısınız?

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.