Babam filminin çekimleri tamamlandı 6 Ekim’de sinemalarda

31.08.2017
A+
A-

Babam filmi bir baba ve zihinsel engelli bir çocuğunun duygusal ve dram dolu hikayesini anlatıyor. Yönetmenliğini Nihat Durak’ın, senaristliğini Nail Pehlivan ve Nihat Durak’ın yaptığı Babam filminin çekimleri tamamlandı. Filmin başrollerini usta oyuncular Çetin Tekindor ve Cezmi Baskın’ın yanısıra Melisa Şenolsun, Berker Güven ve Erkan Kolçak Köstendil paylaşıyor.

Filmde, Yusuf Tunalı’nın batmakta olan sardalya konserve fabrikasını kurtarmaya çalışırken, karısının ölümüyle zihinsel engelli oğlu Arif ile başbaşa kalması anlatılıyor. 6 Ekim’de vizyona girecek Babam filminin oyuncuları filmi ve oynadıkları karakterleri anlattı.

Erkan Kolçak Köstengil: Film memleketin yüz yıllık özeti

Sardalye fabrikasında çalışan Deniz karakterini canlandıran Erkan Kolçak Köstengil filmin konusu ve rolü hakkında şu açıklamaları paylaştı:

“Filmde Deniz karakterini canlandıran Erkan Kolçak Köstendil, filmin konusu ve rolü hakkında şu açıklamayı yaptı, “Filim bir sardalya fabrikasının içinde geçiyor ama o sardalya fabrikasının içi bana sorarsanız memleketin özeti gibi bir yer. Yüz yılı aşkın var olan bir geleneğin yok olmaya yüz tutması ve buna karşı duran insanların mücadelesini konu alıyor. Deniz karakteri çocukluğundan beri Çetin hocamın oynadığı Yusuf karakterinin sağ kolu ve onun yol arkadaşı diyebilirim.”

Melisa Şenolsun: Çok zorlandım

Filmde sardalye fabrikasında çalışmak zorun kalan Feride öğretmeni canlandıran Melisa Şenolsun, şu değerlendirmeleri paylaştı:

“Feride benim daha önce hiç oynamadığım, biraz arada kalan bir karakter aslında. Güçlü durmaya çalışan, doğrularıyla var olmaya çalışan biri. Aslında çok zorlandım. Çalışırken çok kolay gözüken sahnelerde bile Feride’nin çok farklı bir renk tonu ve çok farklı bir enerjisi var. O tonu tutturmak çok zordu. Çok yarası olan ama bunu göstermemeye çalışan çok naif bir kız aslında Feride, o yüzden çok sevdim ve benimsedim.”

Berker Güven: Çetin abiyle baba oğul oynamak şahaneydi

Zihinsel engelli Arif karakterini oynayan Berker Güven ise Çetin Tekindor ile oynamanın mutluluğunu şu sözlerle paylaştı:

“Zekâ engelli birini canlandırıyorum. Neşeli, coşkulu sevgi dolu, kırılgan biri. Babasından sevgi ve ilgi görmek isteyen bir karakter. Filmden önce Zihinsel Engelli Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nda bir hafta çocuklarla 8–10 saat oyun oynadım, yemek yedim, derslerle girdim. Çetin abiyle baba oğul oynamak şahaneydi. Hele ilk sinema filmimde böyle bir başrolü paylaşmak, onunla oynamak çok güzel bir deneyimdi. Çok fazla şey öğrendim ve öğrenmeye de devam edeceğim.”

Nihat Durak:

“Bir yaşanmışlığı yok, birden çok şeyden esinlenildi. Zihinsel engelli bir çocuğun aile olarak yakınıyım. Onun trajedisini ve zorluklarını yıllar boyu gözlenmedim. Bu durum Yusuf karakterini oluşturmama yardımcı oldu. Yanlış yaşanmış bir ömrün son düzlükte farklı bir biçimde bir yaşam muhasebesine girilerek oğluyla ilişkisini restore etmeyi ve hayatını anlamlandırmasına dönüşmesi olarak buluştu. Bütün bu sürecin aynası olan bir Feride karakterimiz var. Atanamayan bir öğretmenimiz, bu da Yusuf’a ve Arif e dokunduğu andan itibaren Yusuf’un ve Arif’in yaşamlarını değiştirdi. Hikâyemiz birbirimize dokunduğumuzda, yaşamın çok önemli değişiklikler göstereceğini anlatıyor. Ağlatabilecek mi bilmiyorum ama düşündürmesini ve dokunmasını istiyoruz. Bence dokunaklı bir film.  Yusuf’un yaşamının son düzlüğünde hayatını ve hayatının anlamını buluşunun hikâyesi… Ama bütün bu süreç ne Arif’siz ne Feride’siz düşünülemez. Hepsinin hikâyede birbirinden bağımsız olmayan, birbirine çok geçmiş duruşları var. Bu, önce Yusuf’un sonra Arif ve Feride’nin hikâyesi. Çetin Abiyle daha önce birçok kez çalıştım. Onun televizyonlardaki ilk işi sayılabilecek “Yılan Hikâyesi” ve “İlk Aşk” sinema filmi gibi pek çok projede bir arada olduk. Şimdi yıllar sonra tekrar yeni bir filmde buluştuk. Melisa’yı (Şenolsun) bir tiyatro oyununda izlemiştim. Olağanüstü başarılıydı orada da. “Babam” filmi için aklıma koymuştum. Erkan’la (Kolçak Köstengil) zaten çok önceden tanışıyoruz, 15 yıl önce asistanlığımı yapmıştı.”

 

Fatih Rençberler
Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.