Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cevat Çapan’a verildi

Edebiyat dünyamızın mihenk taşları arasında yer alan Erdal Öz için düzenlenen edebiyat ödülü bu sene Cevat Çapan’a verildi. Cevat Çapan’a ödül heykelciliği ile 15 bin TL ödül takdim edildi.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cevat Çapan’a verildi

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cevat Çapan’a verildi. Şair, çevirmen ve akademisyen Cevat Çapan’a ödülü törenle takdim edildi. Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmayı amaçlayan ödül bu yıl onuncu yaşına girdi. Ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, edebiyat dünyamızda önemli bir köşe taşı olarak yer alıyor. 

“Erdal Öz Edebiyat Ödülü” için 18 Eylül akşamı Pera Palas Hotel Jumeirah’da tören düzenlendi. Törende Cevat Çapan’a, Handan Börüteçene’nin gerçekleştirdiği bir ödül heykelciği ve 15 bin TL’den oluşan ödül sunuldu.

Bu yıl Erdal Öz Edebiyat Ödülleri seçici kurulunun başkanlığını Kaya Genç üstlendi. Kurulda Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu ve Can Yayınları adına Sırma Köksal yer aldı. Seçici kurul, bu yıl onuncusu verilen ödülün şair, çevirmen, akademisyen Cevat Çapan’a verilmesini kararlaştırdı.

Ödülün gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: 

“Cevat Çapan bu ödüle, seçkin şairliği ve çevirileriyle şiirimizin dünyaya açılmasına sağladığı katkıları, edebiyatımızın yeni kuşaklarının yetişmesinde harcadığı uzun yıllara yayılan emekleri ve yayıncılığımızın niteliğinin yükselmesindeki çalışmaları nedeniyle layık görülmüştür.”

Can Yayınları’ndan yapılan açıklamaya göre önümüzdeki sene seçici kurul başkanı değişecek. Her yıl bir üyenin ayrılıp, bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2017 komitesinin başkanlığını yürüten Kaya Genç’i uğurlayacak. Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim eleştirmen Ömer Türkeş olacak.

Ödülü Çapan’a, jüri başkanı Kaya Genç verdi. 

Cevat Çapan yaptığı konuşmasında ödülü aldığı için duyduğu mutluluğu ifade ederek şunları söyledi:

“Böyle konuşmalarda sesimin titremesini engellemeye çalışıyorum ama yüreğimin titremesini engelleyemiyorum. Bu kadar güzel insanın karşısında yüreğim titriyor. Ödülün gençleştiği konusundaki fikirlere de kesinlikle katılıyorum. Çünkü bu yıl bana verildi” dedi.

Can Yayınları’nın sahibi Can Öz ise yaptığı konuşmada, geçtiğimiz sene OHAL sebebiyle ödül törenin yapılmamasından duyduğu pişmanlığı dile getirdi ve “Kültür sanat etkinlikleri her koşulda yapılmalı. Bunun önüne geçilmemeli. Biz de bundan sonra şartlar ne olursa olsun törenleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek; Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, Küçük İskender, Orhan pamuk ve Orhan Koçak’a verilmişti.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.