Bandırma Kitap Günleri’nde Türkan Şoray ile Ahmet Mekin buluştu

25.09.2022
A+
A-

Sinemamızın unutulmazlarından olan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminde iki ünlü isim rol almıştı. Türk sinema tarihinde hafızalara kazınan Türkan Şoray ile Ahmet Mekin yıllar sonra “Bandırma Kitap Günlerinde” buluştu.

Bandırma Kitap Günleri’nde Türkan Şoray ile Ahmet Mekin buluştu

Bandırma Kitap Günleri’nde Türkan Şoray ile Ahmet Mekin buluştu. “Bandırma 4. Kitap Günleri” bu yıl 70 yayınevinin katılımıyla 24 Eylül’de açıldı. 

2 Ekim 2022 tarihine dek açık olacak Bandırma 4. Kitap Günleri’nin ilk gününde Türkan Şoray ve Ahmet Mekin sahnedeydi. 

Sinemamızın unutulmazlarından olan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminde iki ünlü isim rol almıştı. Türk sinema tarihinde hafızalara kazınan Türkan Şoray ile Ahmet Mekin yıllar sonra “Bandırma Kitap Günlerinde” buluştu.

Bandırma Belediyesi tarafından düzenlenen “Bandırma 4. Kitap Günleri” bu yıl 70 yayınevinin katılımıyla 24 Eylül – 2 Ekim 2022 tarihleri arası gerçekleşecek. “Kitap Günleri” etkinliklerinin programı, Bandırma Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenleniyor.

Türkan Şoray ve Ahmet Mekin buluşması 

Programın birinci gününde Türk sinemasının usta isimleri “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminde birlikte rol alan Türkan Şoray ve Ahmet Mekin, Şair yazar Ahmet Ümit ve Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk katıldı.

4. Kitap Günleri etkinliğinin açılışına Türkan Şoray ve Ahmet Mekin de onur konuğu olarak katıldı.

Şoray ve Mekin, sevenleriyle Bandırma Cumhuriyet meydanında söyleşi düzenlendi ve ardından Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’la birlikte kurdele keserek yayınevlerinin açtığı kitap stantlarını gezdi. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun sanatçılara katılımları sebebiyle yağlı boya Bandırma vapuru simgeli tablo hediye etti.

4.Bandırma Kitap Günleri açılışına Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Bandırma Milletvekili ve çok sayıda kitap sever vatandaş katıldı.

Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda konuşan Belediye Başkanı Tolga Tosun, ünlü sanatçıları ilçede ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Etkinliğin, ilçenin kültür ve sanat kimliğine büyük katkı sunduğunu belirten Tosun, şunları kaydetti:

“Okumanın, her şeyin temeli olduğunu biliyoruz. Bu büyük organizasyonda yazarlarımız bizlerle buluşacak. Onların tecrübelerinden, bilgilerinden hep beraber faydalanacağız. Bugün de çok değerli iki misafirimiz bizlerle buluşuyor. Türk sinemasının sultanı, aydınlık yüzü büyük sanatçı Türkan Şoray ve yine Türk sinemasının yaşayan efsanesi bu toprakların değerli kültür hazinesi Ahmet Mekin’i Bandırma’da ağırlamış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Türkan Şoray “Kitap arkadaşım oldu”

4. Bandırma Kitap Günlerine onur konuğu olarak katılan Yeşilçam’ın Sultanı Türkan Şoray, “Bandırma’da sıcak ilginize sevgimi sunuyorum, Bandırma kitap günlerinde sizlerle beraber olmak çok güzel. Keşke vaktim olsa da sizlerle bir hafta beraber olsaydım. Kitap hayattır, kitap her zaman benim hayatım boyunca arkadaşım olmuştur. Olmaya da devam edecek. Mümkün olduğu kadar kendini halktan hissetmeli sanatçı, sinemayla insanlara birşeyler aktarıyoruz. Bizim vazifemiz toplum sanatçısı olmak halktan kopmamak, bizler halkın birer parçasıyız halk insanı olmalı sanatçı. Şuan samimi söylüyorum kitap fuarı için sizlerde burdasınız ama sizlere doyamadım, burada kalıp sizlerle saatlerce sohbet etmek isterdim” dedi.

Bandırma Kitap Günleri’nde Türkan Şoray ile Ahmet Mekin buluştu

Ahmet Mekin “Kitapsız uyumuyorum” 

4. Bandırma Kitap Günlerine Onur konuğu olarak katılan Ahmet Mekin, sevenlerine bol bol kitap okuyun dedi. “benim başucu kitaplarımdan biri Ahmet Ümit’tir, bunu baştan bir söyleyim. Çok küçük yaşta başladım kitap okumaya, tutkumdur okumak 2 tane hobim var bir tanesi kitaptır. Kitapsız uyumuyorum, bütün insanlara şunu öğütlüyorum kitap okuyun bol bol kitap okuyun. Söyleyeceklerim bu kadar kitaptan vazgeçmeyin” diyerek sözlerini tamamladı.

Ahmet Ümit okurlarıyla buluştu 

Ünlü Yazar Ahmet Ümit 4. Bandırma Kitap Günlerinde okurlarıyla buluştu. Kitap imzalatmak isteyen okurlar kitabevinin dış kapısına kadar kuyruk oluştururken yoğun ilgi gözlerden kaçmadı.

Yazar Ahmet Ümit imza gününde yaptığı değerlendirmede Bandırma’da okuyucularının ilgisinden çok memnun olduğunu belirterek, “Bugün hafta arası olmasına rağmen yüzlerce sevgili okurum kitaplarımı alıp, imzalatmak için kitaplarıyla geldi. Sağ olsunlar ayaklarına sağlık, Bu benim için çok umut verici ve gurur verici. Bandırma’da hafta arasında bunu görmek benim için çok umut verici bir şey. Bir yazar olarak da insanların kitap okuyor olması çağdaşlık ve bir gelişmişlik göstergesidir” şeklinde konuştu.
Kitapevi yetkilileri de okurların yoğun ilgisinden memnun olduklarını ve 500’e yakın kitabın satıldığını açıkladı. Ahmet Ümit ile kitaplarını imzalatan okurları onunla fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.