Ressam Komet hayatını kaybetti

26.09.2022
A+
A-

“Komet” adıyla tanınan ünlü ressam Gürkan Coşkun, 81 yaşında hayata veda etti.

Ressam Komet hayatını kaybetti. “Komet” adıyla bilinen ünlü ressam ve şair Gürkan Coşkun vefat etti. Komet’in ölüm nedeni kanser olarak açıklandı.

81 yaşında hayatını kaybeden Gürkan Coşkun’un kullandığı Komet ismi  “Kuyruklu yıldız” anlamına geliyor. Bu ismi “Bill Haley & His Comets” grubundan esinlenerek aldı.

Komet, ilk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen şehrinde açtı. Sanatçı, 1974’ten itibaren de Salon de Mai (Mayıs Salonu) sergilerinde düzenli olarak yer aldı.

Paris’te bulunduğu sırada Rönesans öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri’ni inceleyen sanatçı, bilinçaltının gizemli dünyası üzerine kurulu ancak gerçeklikle bağını koparmayan eserler üretti. 

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’de on beş, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’de ise birer kişisel sergi açtı. Komet ayrıca, birçok uluslararası sergiye katıldı. Eserleri, Lozan Canton Müzesi, Viyana Modern Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Modern Sanatlar Müzesi ve İstanbul Modern gibi müzelerde yer alıyor.

ETİKETLER: ,
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.