Barbie filmine yasak

Ayfer Gürbüz
Edebiyat ve şarkılar onun için hayatın ta kendisi. Romanlara vurgun. Şarkılara sürgün. Kitaplardaki ruhların, şarkılardaki notaların peşinde. Aynı zamanda iki de evladın… İletişim: alesperler@gmail.com

Dünya çapında gişe rekorları kıran Barbie filminin gösterimini Lübnan’dan sonra Kuveyt de yasakladı. Gerekçe ‘ahlaki’…

Gişe rekorları kıran Barbie filmine farklı ülkelerde yasaklar getiriliyor. 

Dünyayı bir Barbie kasırgası almışken, diğer yandan ise filme karşı yasak haberleri geliyor. Dünya çapında gişe rekorları kıran ve gündemden düşmeyen Barbie filmini yasaklayan ülke sayısı her geçen gün çoğalıyor.

Barbie filmine yasak getiren ülkeler…

Barbie ile ilgili ilk tepki ve yasak Vietnam’dan gelmişti. Vietnam ve Çin arasında ‘dokuz çizgili hat’ krizi biliniyor. Çin hükümetinin kabul ettiği dokuz çizgili hat, Vietnam’ın egemenliğinin ihlali olarak görülüyor. Bu dokuz çizgili harita hattının filmde yer alması Vietnam’da büyük yankı uyandırdı. Film yasaklandı. 

Pakistan’ın Pencap eyaletinde de filmin gösterimi ‘sakıncalı içerik’ nedeniyle ertelendi. Filipinlerde Barbie filminin vizyona girmesi uzun süre tartışıldı. Onlar da tıptı Vietnam gibi filmdeki dokuz çizgili haritadan rahatsız oldu. Filmdeki bu sahne kesildikten sonra film vizyona girebildi. 

Vietman’ın ardından Lübnan’dan filmin gösterimine karşı yasak getirildiği duyuruldu. En son yasaklama ise Kuveyt’ten geldi.

Lübnan, Barbie filminin ‘ahlaki ve dini değerlere aykırı olduğu ve eş cinselliği öne çıkardığı’ gerekçesiyle yasakladı. 

Kuveyt makamlarının yasak gerekçesi de Lübnan’a yakın: ‘toplum ahlakını ve sosyal gelenekleri korumak’….

Kuvey’te şimdi “Barbie” ile “Talk to Me” adlı filmleri yasak.

Kuveyt’ten tartışmalı sahneleriyle gündeme oturan ve dünyanın birçok yerinde gişe rekorları kıran “Barbie” filminin yanı sıra “Talk to Me” adlı bir başka filme yasak geldi.

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı Basın Yayın Müsteşar Yardımcısı ve Sinema Filmlerini Denetleme Komitesi Başkanı Lafi es-Sabii, Barbie ve Talk to Me filmlerinin gösterime girmeyeceğini açıkladı.

Komitenin toplum ahlakını ve sosyal gelenekleri koruma çabaları çerçevesinde söz konusu filmlerin vizyona girmesini yasaklandığını işaret eden Sabii sözlerini şöyle sürdürdü:

“Komite filmin vizyona girmesine izin vermeden önce, rahatsız edici sahnelerin silinmesini istiyor. Film, toplumun değerleriyle uyuşmayan bir mesaj içerdiğinde ise vizyona girmesine yasak getirilir. Bu, halkımızın değerleri ve geleneklerimizle bağdaşmayan içeriklere sahip her film için geçerlidir.”

Bakalım başka hangi ülkeler hangi gerekçelerle Barbie filmine yasak getirecek…

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.