Bedri Koraman Filmini İzlediniz mi?

01.06.2015
A+
A-

Karikatürümüzün mihenk taşlarından Bedri Koraman’ı kaybettik. Abdi İpekçi’nin Milliyet’e genel yayın yönetmeni olmasının ardından gazetede karikatürleri yayınlanan Koraman’ın bir sinema filmi olduğunu biliyor muydunuz? Daha doğrusu bir sinema filminin Bedri Koraman’ın çizgi romanından uyarlandığını?

Bedri Koraman’ın Cici Can adlı çizgi romanı Yeşilçam’da film olarak çekilmişti (1963). Aynı adla sinemaya çekilen çizgi romanın doğuş hikayesi ise ilgi çekici… Bedri Koraman, bir televizyon röportajında Sedef Kabaş’a anlatıyor:

Cici Can, gazetede resmini gördüğü ünlü bir kıza aşık olur. O kızı görmeye giderken, geçirdiği kaza sonucu ölüp cennete gider. Oradaki genç ve güzel Huri kız, Cici Can’a aşık olur. Ancak Huri’nin aşkından habersiz olan Cici Can, yarı ruh, yarı insan olarak döndüğü dünyada, gazetede resmini görüp aşık olduğu kızı ararken başına ilginç olaylar gelir.

Ertem Göreç’in çektiği filmde başrolde Göksel Arsoy oynuyor. Filmden bir bölümü izleyebilirsiniz:

cici_can_karikatür

bedri_koraman

bedri_koraman

 

bedri_koraman

bedri_koraman

bedri_koraman

bedri_koraman

bedri_koraman

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.