Ben Kara Fatma oyunu tamamen kadın elinden

13.01.2022
A+
A-

Ben Kara Fatma adlı oyun Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Fatma Seher Erden’i tiyatro sahnesine taşıyor. Tek kişilik oyunda sahnede Sevtap Çapan var. Oyunun yönetmeni de kendisi…

Ben Kara Fatma oyunu tamamen kadın elinden

Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan ‘Kara Fatma’ tiyatro sahnesinde ete kemiğe büründü. ‘Ben Kara Fatma’ adlı oyun Tiyatro P.A.S tarafından sahneleniyor. 

Oyun elbette çok güçlü bir karakterin sahnelenen öyküsü olması nedeniyle dikkat çekiyor. Ancak Ben Kara Fatma oyununda dikkat çeken başka bir şey ise kadın emeği… Kara Fatma’yı canlandıran ve oyunu yöneten bir kadın. Bir kadın kahramanın tiyatroya taşınmasında yine bir başka kadının emeğinin olması önemli. 

“Ben Kara Fatma”, Tiyatro P.A.S, “Ben” serisi “Kurtuluş” ana başlığı altında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızın yaşam öykülerini sahneye taşıyor.

Ben Kara Fatma adlı oyun Kurtuluş Savaşımızın 100. yılına ithafen hazırlandı. Tek kişilik oyun serisinin ilki olma özelliğini taşıyor. Ben Kara Fatma, Tiyatro P.A.S’nin “Ben” serisi “Kurtuluş” ana başlığı altında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızın yaşam öykülerini sahneye taşıyor.

Ellinci yılını kutlayan Şişli Tiyatrosu, P.A.S Tiyatro ile tarihi olaylara perde açıyor.

Üç, seriden oluşan ve her biri tek kişilik oyun olma özelliğindeki eserlerin birincisinin galası yapıldı. 

Tiyatro P.A.S’nin sanat yönetmeni, tiyatro sanatçısı ve yazar Sevtap Çapan tarihimizin önemli şahsiyetlerinden, Atatürk’ün kendine verdiği takma ad ile anılan Kara Fatma, Fatma Seher Erden’i güzel bir performans ile sahneledi.

Birçok tiyatro sanatçısı, tiyatrosever ve basının davetli olduğu galada, tarih kitaplarında genel olarak adı geçen ama derinlemesine bilinmeyen kadın – erkek kahramanlarımızı biraz daha tanınır ve bilinir hale getirmek için Tiyatro P.A.S, kolları sıvadı. Ülkemiz ve dünya tiyatro sahnesinde ilk kez gerçekleştirilen “Seri Oyun” projesi özümüzden olana eğilerek tarihimize ışık tutmayı hedeflerken hem milli değerlerimizi ön plana taşıyor hem de kadın olgusunu güçlendirip kahramanlığın cinsiyetle sınırlanamayacağını hatırlatıyor. Sezon boyunca seyirciyle buluşturulacak.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.