Ben Tituba raflarda yerini almaya hazırlanıyor

Maryse Condé’nin ödüllü romanı “Ben Tituba” Salem’in Kara Cadısı adlı romanı Türkiye’de raflarda yerini almaya hazırlanıyor.

Ben Tituba raflarda yerini almaya hazırlanıyor. Cadılıkla suçlanan kadınların simgeleşen ismi Tituba, Fransız edebiyatının güçlü yazarlarından Maryse Condé’nin güçlü kalemiyle yeniden hayat buluyor.

“Ben Tituba” Salem’in Kara Cadısı adlı romanın çevirisi Şirin Erkan tarafından yapıldı. Kitap Bilgi Yayınevi tarafından basıldı. 

“Ségou”, “La vie Scélérate” adlı romanların yazarı Maryse Condé, “Ben Tituba” Salem’in Kara Cadısı adlı romanıyla Türkiye’de raflarda yer almaya hazırlanıyor.

Bu romanı Maryse Condé’ye “Grand Prix Littéraire de la Femme” (Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü’nü) getirmişti. 

Ben Tituba romanın konusu

Barbados adasında doğan Tituba, doğaüstü güçlere sahip Man Yaya tarafından şifacılık ve büyücülük konularında yetiştirilmiştir. Evlendiği Kızılderili John’la birlikte bir din adamına köle olarak satılır ve Boston’a, ardından Salem kasabasına sürüklendiği hayat mücadelesi başlar. Bu kasabada yaşayan püriten cemaatin histerik ortamında, 1692’deki ünlü Salem Cadıları davasında cadılıkla suçlanan ilk kadın olur, özgürlüğe kavuşabilmek adına büyük mücadeleler verir.

Tituba’nın çarpıcı hayat hikâyesi, Maryse Condé’nin olağanüstü dokunaklı anlatımıyla yeniden canlanıyor. Condé’yi Grand Prix Littéraire de la Femme (Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü) sahibi yapan roman, Tituba’yı doğduğu ülke Barbados’a, adada ilk zenci köle isyanlarının yaşandığı döneme geri döndürüyor. Kölelerin çektiği acılar, ırkçılık, kadınlara yönelik cadılık suçlamaları, kadın dayanışmasının ve feminizmin ilk kıpırtıları, ölüm sonrası hayata dair bakış, Condé’nin etkileyici kalemiyle okuyucuyla buluşuyor. Tituba’nın mücadelesi cadılıkla suçlanan tüm kadınların mücadelesine ilham veriyor.

Maryse Condé hakkında 

Günümüz Fransız edebiyatının en güçlü yazarlarından biri olarak değerlendirilen Maryse Condé, Karayipler’de Fransa’ya bağlı Guadeloupe’de doğdu. Ségou, La vie Scélérate, Ben Tituba Salem’in Kara Cadısı başta olmak üzere çok sayıda roman yazdı.

Kitapları Grand Prix Littéraire de la Femme (1986), Le Prix de L’Académie Francaise (1988), Prix ​​Carbet de la Carraibe (1997), Le Prix du Roman Métis (2010) ve Alternatif Nobel Ödülü (2018) gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. 2004’te Columbia Üniversitesi Fransız Dili bölümünden profesörlük derecesiyle emekli oldu, Kaliforniya, Berkeley, UCLA, Sorbonne, Virginia ve Nanterre üniversitelerinde dersler verdi. Şimdiye kadar bir çok dile çevirlen kitapları ilk kez Türkçeye çevriliyor.

ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.