Berlin Hollywood’a Köprü Oldu

11.03.2024
A+
A-

Venedik ve Cannes festivalleriyle birlikte önde gelen film etkinlikleri arasında yer alan Berlin Film Festivali ve Film Market, sinema tutkunları ve sektör profesyonellerini bir araya getirdi.

Bu yıl 73’üncüsü gerçekleşen Berlin Film Festivali ve Film Market, Hollywood ile Türk sinema endüstrisi arasında önemli bir işbirliği platformu haline geldi. Festivalde Türkiye’nin tanıtımı ile turizme olan katkısı da öne çıktı. Hollywood’lu yapımcılar sonbaharda Türkiye’ye geliyor.

Venedik ve Cannes festivalleriyle birlikte önde gelen film etkinlikleri arasında yer alan Berlin Film Festivali ve Film Market, sinema tutkunları ve sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Festival kapsamında Türkiye’nin uluslararası sinema dünyasındaki yükselen rolüne odaklanılarak, Hollywood’un önde gelen karar vericileri ile Türk film endüstrisi arasında işbirliği zemini oluşturuldu.

Türk Film Komisyonu Başkanı Sait Yardımcı

Festivale katılan Türk Film Komisyonu Başkanı Sait Yardımcı etkinlikte Uluslararası Film Komisyonları Birliği Direktörü Jaclyn Philpott ile birlikte toplantılar yaptı. Yardımcı toplantılarda, Türkiye’nin film turizmi potansiyeli ve çeşitli film lokasyonların da ele alındığından söz etti ve bu kritik buluşmanın, Hollywood’un önde gelen isimlerini Eylül Ekim aylarında Türkiye’ye yapacakları önemli bir ziyareti müjdelediğini belirtti.

Türk Film Komisyonu Başkanı Sait Yardımcı ve Uluslararası Film Komisyonları Birliği Direktörü Jaclyn Philpott

Sait Yardımcı, “Türkiye’nin cazibesi, tarihi zenginlikleri ve nefes kesen doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Kapadokya’nın mistik peribacalarından Ege kıyılarının masmavi sularına kadar uzanan manzaraları, Hollywood’un en iyi yaratıcı zihinlerini cezbetmeyi vaat ediyor. Bu tarihi ziyaretin, Türkiye’nin uluslararası film endüstrisindeki rolünü daha da güçlendirmesi ve küresel işbirliklerinin önünü açması bekleniyor. Türk sinema endüstrisi, yeni projelerin vaadiyle, sınırları aşan hikâye anlatımının müjdecisi olan bir rönesansa hazırlanıyor. Hollywood, Türkiye’nin büyüleyici manzaraları ve zengin kültürel mirasıyla buluşmaya hazırlanıyor. Bu işbirliğinin sinema dünyasına sunacağı güzellikleri heyecanla bekliyoruz. Bu tarihi adımın, Türk sinemasının uluslararası alanda daha da yükseğe taşınması ve dünya çapında izleyicilere ulaşması için önemli bir kilometre taşı olacağını düşünüyorum. Ayrıca, bu iş birliğinin Türkiye’nin tanıtımı ve turizme olan katkısının da büyük olacak” dedi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.