Özlen Alpaslan Mahalle romanıyla okurların karşısında

Özlen Alpaslan’ın yeni romanı “Mahalle” raflarda yerini aldı. Geçtiğimiz yıl “Yarım” adlı romanıyla okurlarla buluşan Özlen Alpaslan, bu kez yarım kalan bir aşkın yer aldığı “Mahalle” ile karşımızda.

Özlen Alpaslan Mahalle romanıyla okurların karşısında… “Mahalle” adlı roman, Özlen Alpaslan’ın ikinci eseri. 

Romanda, İstanbul’un Boğaziçi kıyısındaki ünlü Kuzguncuk semti mekan olarak yer alıyor. Kendine özgü güzellikleri ve yaşam kültürü olan Kuzguncuk’ta yarım kalan bir aşk hikayesi romanın sayfalarından okurlara yansıyor. 

“Mahalle” Kuzguncuk’ta en güzel lezzetlerin insanların derdine şifa olduğu bir mekan. Bu tatların ustası, insanların dertlerinin dinleyicisi ve mekânın sahibi Füruzan… Tüm mevzuların birbirine bağlandığı ve kayıp olan isim Aysel… Çocukluk arkadaşlıkları, İstanbul, Türkiye’de, geçmiş ve günümüzde yaşanan olayların hayatlara yansıması, Boğaz semti insanları, içyüzü tam olarak bilinmeyen yarım kalmış bir aşk hikâyesi…

Özlen Alpaslan, geçtiğimiz yıl “Yarım” adlı romanıyla okurlarla buluşmuştu. Bu kez okurları “Mahalle”ye davet ediyor. 

Mahalle kültürü ve cesur gazeteci Aysel

Mahalle yaşanılan şehrin bir parçasını ifade ettiği gibi orada yaşayan insanları da anlatan bir sözcük, bizim onu sahiplendiğimiz kadar onun da bizi sahiplendiği bir yaşam alanı… Yeni nesile ballandıra ballandıra anlattığımız mahalle arkadaşlıklarıyla, kapıları açık bırakıp gidecek kadar güvenilen komşularla, herkesin birbirinin yarasına merhem olmaya çalıştığı samimi duygularla yaşanmış bir ütopya.

Günümüzde bu kültür -özellikle de İstanbul gibi bir metropolde- her yerde devam ettirilemiyor olsa da kendini koruyabilmiş ya da günümüz koşullarında yeniden yaratabilmiş özel mahalleler hâlâ var. Bunların ilk akla gelenlerinden biri ise kuşkusuz Kuzguncuk… Özlen Alpaslan yeni romanı Mahalle ile okurlarını işte bu güzel mahallenin sokaklarında dolaştırıyor, mahalle sakinlerinin evlerine, iş yerlerine konuk ediyor ve hepsinden önemlisi bu mahalleden yola çıkıp yakın tarihimizde unutturulmak istenen ne varsa birer birer önümüze seriyor.

Mahalle sakinlerinin uzun zamandır haber alamadığı cesur gazeteci Aysel’e dair herkesin söyleyecekleri var ve bunları konuşmak için de Mahalle isimli, her gün birbirinden güzel yemeklerle başka birinin hikayesine tanık olduğumuz bir mekân… Hem hasret kaldığımız sıcaklığı hem de yakın tarihimizde yaşanan katliamları, felaketleri, cinayetleri ve bunlara karşı mücadele edenleri bizlere hatırlatan Mahalle’yi okurken hem geçmişe tanıklık edecek hem de günümüzden de pek çok iz bulacaksınız.

Yazar Özlen Alpaslan’ın ikinci romanı ‘’ Mahalle’’ Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Özlen Alpaslan hakkında

Özlen Alpaslan, 1981 yılında Samsun’da doğmuştur. Samsun Anadolu Lisesi’ni takiben İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü tamamlamıştır. 2003 yılında çalışma hayatına başlayan Alpaslan, özel sektörde çeşitli kurumların markalaşma süreçlerinde reklam, halkla ilişkiler, medya ilişkileri, sosyal sorumluluk, kriz iletişimi, itibar yönetimi alanlarında görev almıştır. Alpaslan, özellikle kurumsal iletişim ve itibar yönetimi alanında uzmanlaşmıştır. Özlen Alpaslan, teknoloji sektöründe özel bir şirkette kurumsal iletişim yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyor.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.