Beyne olumlu etki yapan 10 roman

Beyne olumlu etki yapan 10 roman

Beyne olumlu etki yapan 10 roman listesi açıklandı. Beyne olumlu etki yapan romanlar dediğimizde ‘olumsuz’ etkileyenler de var demek ki çıkarımı elbette yapılacak. Ancak bizim bugünkü haberimiz bilim dünyasının yaptığı araştırma sonucunda beynimizi olumlu yönde etkileyen 10 roman.

İnsan beynini farklı bir biçimde etkileyen bu romanlar hangileri mi? Edebiyatın ‘iyileştirici’ özelliği hep vurgulanır. Bilim insanları da bunun doğruluğunu araştırdılar. Her roman elbette beynimizi olumlu yönde etkilemiyor. Nitelikli eserlerin insan beynini keskinleştirdiği, sosyal bağları güçlendirerek kişiliği değiştirdiğini ve ilişki kurmayı kolaylaştırdığını bilim insanları belirledi.

Araştırma Toronto Üniversitesi’nde yapıldı. Üniversitenin öğretim üyeleri Psikiyatr Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından Scientific American’da bu konuda bir makale yayımlandı. Araştırmaya göre, roman kahramanlarıyla özdeşleşmek, hem hayal dünyasını zenginleştiriyor, hem de sosyal bağları güçlendiriyor.

Nitelikli bir roman, bu etkileriyle insan beynini de keskinleştiriyor ve insan davranışlarına ilişkin bilgiler veriyor.

Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren, insan beynini en fazla geliştiren on romanı da tespit etmişler.

Liste aşağıda yer alıyor. Tolstoy’un Anna Karenina adlı eseri, Virginia Woolf’un Bayan Dalloway admlı romanı da listede yer aldı. Muhsin Hamid’in 2007 yılında yazdığı ‘The Reluctant Fundamentalist / Gönülsüz Köktendinci’ isimli romanı da listeye girdi.

Beynimizi en fazla geliştiren 10 roman:

Johann von Goethe / Genç Werther’in Acıları (1787)

Jane Austen / Aşk ve Gurur (1813)

Nathaniel Hawthorne / Kırmızı Leke 1850

Gustave Flaubert / Madam Bovary (1856)

George Eliot / Middlemarch (1870)

Leo Tolstoy / Anna Karenina (1877)

Virginia Woolf / Bayan Dalloway (1925)

Toni Morrison / Sevilen (1987)

J.M. Coetzee / Utanç (1999)

Muhsin Hamid / Gönülsüz Köktendinci (2007)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.