Başka isim mi bulamadınız?

25.03.2021
A+
A-

TRT1’in ekrana gelecek olan yeni yapımlarından Bir Zamanlar Kıbrıs adlı dizinin ismine itiraz geldi. Sabah gazetesi ekran eleştirmeni Yüksel Aytuğ, yapımcıları ‘özgün isim’ bulamadıkları için eleştirdi.

Başka isim mi bulamadınız?

TRT1’de yakında ekrana gelecek olan Bir Zamanlar Kıbrıs adlı dönem dizisinin ismine itiraz geldi. Yüksel Aytuğ köşesinde dizinin yapımcılarını eleştirerek, farklı bir isim bulamadıkları için eleştirdi. 

TRT 1’in yeni dizisi henüz ekrana gelmeden eleştiri almaya başladı.

Sabah’ın Günaydın ekindeki köşesinde Yüksel Aytuğ, Bir Zamanlar Kıbrıs dizinin ismini ve yayın gününü eleştirdi. Yayın günü ve saatine dikkat çeken Aytuğ, “TRT, yeni dizisine Bir Zamanlar Kıbrıs ismini verdi. Oysa ATV’de Bir Zamanlar Çukurova devam ediyor. Bu rastlantı (!) yetmiyormuş gibi diziyi, Perşembe günü Bir Zamanlar Çukurova’nın karşısına koyuyorlar. O zaman anladım ki, maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek” dedi. 

Yüksel Aytuğ, yazısında “Yok eğer koca TRT’de bir dönem dizisine orijinal isim bulabilecek kimse kalmadıysa, o daha vahim bir durum…” diyerek Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinin ismine eleştiri getirdi. 

İşte Yüksel Aytuğ’un o yazı şöyle: 

TRT’de orijinal isim bulacak kimse kalmadı mı? 

TRT 1’in yeni dizisinin Kıbrıs hakkında olacağını duyunca mutlu olmuştum. Çünkü Kıbrıs Türklerinin çektiği zulüm ve anavatanın desteğinde ulaştıkları zafer, film ve dizilerde yeterince tanıtılamamıştı. Devlet televizyonunun konuya el atması kamu yayıncılığı açısından olumlu bir gelişmeydi. Ancaaak…

Dizinin ismini ve yayın gününü öğrenince TRT’nin kaş yaparken göz çıkardığını fark ettim. İsim olarak ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ı seçmişlerdi. Oysa ekranda Atv’nin ilgiyle izlenen dizisi Bir Zamanlar Çukurova’nın yayını devam ediyordu. Üstelik ikisi de dönem dizisiydi. Bu rastlantı (!) yetmiyormuş gibi TRT, diziyi perşembe günü Bir Zamanlar Çukurova’nın karşısına koydu. O zaman anladım ki maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.

Koskoca TRT kurumunun, kendi dizisine isim koyarken, Atv’nin marka dizilerinden birinin şanından, şöhretinden, reytinginden yararlanmayı düşünmesi tek kelime ile ‘ayıp’tır. Yok eğer koca TRT’de bir dönem dizisine orijinal isim bulabilecek kimse kalmadıysa, o daha vahim bir durum…

Diyeceksiniz ki, ‘Bir Zamanlar Amerika’ filmi ne olacak? Adı üzerinde, o bir film. Üstelik yıllar önce vizyona girmiş. Aynı gün, aynı isimle, aynı ülkenin ekranında yayınlanan ikinci dizinin mazereti ya da içtihadı olabilir mi?

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.