Bob Dylan törene gitmeyecek

Bob Dylan NOBEL Edebiyat Ödülü’nün verileceği törene katılamayacağını, mazeret bildirerek açıkladı. Bob Dylan, NOBEL komitesine bir mektup göndererek mazeretini “vakitsizlik” olarak bildirdi. ABD’li müzisyen Dylan’ın ödülü Mart ayındaki konserinde verilecek.

Bob Dylan törene gitmeyecek

NOBEL Edebiyat Ödülü’nün layık görüldüğü Bob Dylan törene gitmeyecek. Dylan, ödülü törenine katılamama mazeretini ise “vakitsizlik” alarak bildirdi. NOBEL ödülleri töreni 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Ancak Bob Dylan’a ödülü Mart ayında aynı şehirdeki konserinde düzenlenecek özel bir törenle verilecek.

Dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin düzenlediği NOBEL Ödülleri bu yıl dikkat çekici sansasyonlara neden oldu. Edebiyat Ödülü’nün ABD’li şarkıcı Bob Dylan’a verilmesi şaşkınlıkla karşılandı. Ardından ise uzun süre ödülle ilgili olarak Bob Dylan ile irtibata geçilemedi. Sonunda ise Bob Dylan ödülü alacağını ama törene katılmayacağını açıkladı. NOBEL komitesine Bob Dylan mazereti ise ‘vakitsizlik’ olarak iletildi.

Törende Dylan’ın müzisyen arkadaşı Patti Smith hazır bulunacak. Ancak Bob Dylan, Stockholm’deki konserde kendisine özel bir tören düzenlenerek Edebiyat Ödülü’nün verileceği açıklandı. 

VAKTİM YOK GELEMEM 

Bob Dylan’ın 10 Aralık’ta Stockholm’de yapılacak Nobel Ödülü Töreni’ne Aralık ayında hiç boş vakti olmadığını belirterek katılmayacağını ilettiğini açıkladı. Akademinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Dylanbir mektupla mazeretini bildirdi. Mazeret olarak ise aralık ayında hiç boş vakti olmamasını bildirdi. 

ONUR DUYMUŞ 

Dylan’ın mektubunda ödülü almaktan büyük onur duyduğuna dair cümleler de yer aldı. Bob Dylan, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasının üstünden günler geçmesine rağmen, ne ödülü veren İsveç Akademisi ile iletişime geçmiş, ne de kutlamalara katılıp katılmayacağına dair bir görüş bildirmişti. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius da Dylan ile iletişime geçme çabalarının sonuç vermediğini belirtmiş ve “Artık bir şey yapmıyoruz. En yakın ortaklarını aradım. Şimdilik bu kadarı yeter.” demişti.

SADECE ANLATIMI ŞİİRSEL 

Dylan, “Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için” Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştü. Ödülü reddetmezse 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki para ödülünün de sahibi olacak Dylan’a, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü 10 Aralık’ta düzenlenecek törende diploma ve altın madalya da verilmesi öngörülüyordu.

ÖDÜLÜ KONSERİNDE VERECEĞİZ

Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandığından bu yana ödülü alıp almayacağı merak edilen müzisyen Bob Dylan’ın ne yapacağı sonunda belli oldu. Nobel Vakfı Başkanı Lars Heikensten, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Amerikalı müzisyen Bob Dylan’ın mart ayında İsveç’e konser vermeye geleceğini belirterek, “10 Aralık’ta bizzat Stockholm’e gelerek alamayacağı ödülü, mart ayında konseri için geldiğinde kendisine özel bir törenle vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Heikensten, “Sayın Dylan’a mart ayında konser vermek için İsveç’e geldiğinde ödülünü takdim etmeyi düşünüyoruz. Konser öncesi veya sonrası Dylan için özel bir konferans düzenlenebilir ve burada ödülü verebiliriz” diye konuştu. Nobel ödülü kazanan herkesin Stockholm’e gelip ödülünü almadığını aktaran Heikensten, “Dylan, törene katılmayan ilk kişi değil. Biz insanlara önceden törene katılıp katılmayacağını sorarak ödül vermiyoruz. Hak edene ödülü veriyoruz. Ödül törenine gelmese de ödül kazananındır” ifadelerini kullandı. 

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.