Boğaziçi Film Festivali’nde Kumbara ödülleri topladı

8. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası daldaki ödüller sahiplerini buldu. Uluslararası Uzun Metraj Film dalında en iyi film Svetla Tsotsorkova’nın ‘Sister’ filmi oldu. Ulusal Uzun Metraj Film dalında ise en iyi film ödülünü Kumbara kazandı.

8. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali ödül töreniyle tamamlandı. Festivalin uluslararası uzun metraj dalında “En İyi Film” ödülü Bulgar yönetmen Svetla Tsotsorkova’nın ‘Sister’ filmine verildi. Ulusal dalda ise En İyi Film seçilen Kumbara, festivalde toplam 5 ödül kazandı. 

8. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Medya Akademisi ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği iş birliğiyle düzenlendi.

Sekizinci yılında sinemanın saygın festivalleri arasında yer almayı başaran Boğaziçi Film Festivali 30 Ekim akşamı Feriye’de gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.

ULUSLARARASI UZUN METRAJ ÖDÜLLERİ

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda toplam 5 kategoride, 95 bin lira ödülün verildi. En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü Bulgar yönetmen Svetla Tsotsorkova’nın ‘Sister’ filmine verildi. 

Bu dalda En İyi Yönetmen ödülünü Chiara Bellosi aldı. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ‘Sister’ filmindeki performansıyla Monika Naydenova kazanırken, En İyi Erkek Oyuncu ödülü yine ‘Sister’ filmindeki rolüyle Asen Blatechky’e değer görüldü. Jüri Özel Ödülü’nü TRT World yapımı ‘Kodokushi’ adlı film ile Ensar Altay aldı.

ULUSAL UZUN METRAJ ÖDÜLLERİ

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ Kumbara oldu. Yönetmenliğini ve senaristliğini Ferit Karol’un üstlendiği Kumbara filmi 100 bin lira değerindeki Altın Yunus ödülünü kazandı. Kumbara festivalin bu dalındaki 4 ödül daha kazandı. 

Ferit Karol ödülünü alırken “Beklemediğim bir ödüldü. Böyle bir seçki içinde yer almak benim için gurur verici. Çok güzel filmlerle yarışmak çok iyiydi. Bu iş tek başına yapılacak bir şey değil. Oyuncularım başta olmak üzere yapımcılarım ve diğer ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi. 

Film aynı zamanda En İyi Senaryo ödülünü alırken, filmin oyuncuları Gülçin Kültür Şahin En İyi Kadın ve Murat Kılıç da En İyi Erkek oyuncu ödüllerine değer görüldüler.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, En İyi Yönetmen ödülü ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle Erdem Tepegöz’e verilirken, Jüri Özel ödülünü Mavzer filmiyle Fatih Özcan, En İyi Kurgu ödülünü ‘Gelincik’le Fırat Terzioğlu, En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü ise yine ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle Hayk Kirakosyan aldı.

Yarışma kapsamında ayrıca bu yıl ilk kez Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Mehmet Eryılmaz, Melisa Önel ve Selim Evci’den oluşan Film Yönetmenleri Derneği jürisi FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülünü Mavzer filmiyle Fatih Özcan’a verdi.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.