Gülriz Sururi bebekleri ile kızların eğitimine destek

Kız çocuklarına yardım projesi için Gülriz Sururi bez bebekleri üretildi. Bebeklerin satış gelirleri kız çocuklarının eğitimi için harcanacak.

Gülriz Sururi bebekleri ile kızların eğitimine destek

Gülriz Sururi bebekleri ile kızarın eğitimine destek verilecek. Kültür sanat hayatımızda derin izler bırakarak ebediyete göç eden Gülriz Sururi, kız çocuklarının eğitimine destek olan projede yer aldı. Gülriz Sururi bebeklerinin satışından elde edilecek gelir “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” projesinde kullanılacak. 

Kız çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için bez bebekler üreten kadınların hayata geçirdiği “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” projesinin üçüncü bez bebeği Gülriz Sururi oldu.

Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’te mührü bulunan Hitit Kraliçesi Puduhepa’dan ilhamla 2018 yılında başlatılan “Puhudepa ve Kız Kardeşleri” projesinde ikinci bez bebek NASA’da çalışan ilk Türkiyeli astrofizikçi Dilhan Ege Eryurt adına üretilmişti.

Projenin üçüncü bez bebeği ise yaşamı boyunca sanat ve kız çocuklarının eğitimi için çalışan Gülriz Sururi adına “Gülriz Sururi Yeniden” projesiyle duyuruldu.

Bebeklerin yaratıcısı Renan Tan Tavukçuoğlu’na Bartın’dan Bursa’ya, Karabük’ten İstanbul’a Türkiye’nin dört bir yanından elliden fazla kadın üretim sürecinde yardımcı oluyor.

Projeyle kız çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak ve çocukların Anadolu topraklarından çıkmış kadınların başarı hikâyelerinden ilham alarak, güçlerinin farkına vararak, kendilerine güvenerek büyümeleri amaçlanıyor.

Bugüne dek 18 kız çocuğuna yardım

“Puhudepa ve Kız Kardeşleri” projesinden elde edilen gelirle bugüne dek 18 kız çocuğunun iki yıllık eğitim masrafı karşılandı. Elliden fazla kadının ekonomiye katılması sağlandı. Onlarca köy okulunda binlerce çocukla buluşan proje ekibi, toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.