Borç filminde iyilik var

09.10.2018
A+
A-

Vuslat Saraçoğlu’nun senaryosunu yazıp yönettiği Borç filminin konusu iyilik kavramını ele alıyor. Film 30 Kasım’da vizyona giriyor.

Altın Lale ödüllü Borç filminin konusu iyilik kavramı üzerine kurulu. 30 Kasım 2018 tarihinde vizyona gireceği duyurulan Borç filminin yönetmeni Vuslat Saraçoğlu. Film 37. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü almıştı. 

Yönetmen Vuslat Saraçoğlu aynı zamanda filmin senaryosunu da yazdı. Vuslat Saraçoğlu, daha önce Müslüm Babanın Evlatları adlı belgeseli çekmişti. Saraçoğlu, Neden Tarkovski Olamıyor adlı filmde de kamera karşısına geçerek, rol almıştı. 

Borç filminin kadrosu

Dram türündeki Borç filminin süresi 95 dakika. Filmin ana omurgası “iyilik” kavramı üzerine oturuyor. Filmin başrolünde Serdar Orçin, Tufan karakteriyle rol alıyor. Rüçhan Çalışkur, komşu kadın Huriye’yi oynuyor. İpek Türktan Kaynak, Tufan’ın karısı Mukaddes’e can verirken, Beyti Engin ise Adil’i oynuyor. Ozan Çelik filmde Hüsam karakteriyle karşımızda. Feridun Koç ise Vahap’ı canlandırıyor.

Borç filminin görüntü yönetmeni, Toz Bezi filmine de imza atan Meryem Yavuz. Filmin sanat yönetmenliğini ise ödüllü sanat yönetmeni Osman Özcan üstlendi. 

Borç filminin konusu

Film Eskişehir’de çekildi. Karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte Eskişehir’in Kırmızıtoprak Mahallesi’nde yaşayan Tufan küçük bir matbaada çalışır. Bir gece yan dairede yalnız yaşayan komşuları Huriye aniden fenalaşır. Doktor, Huriye’nin bir süreliğine bakılması gerektiğini söyler. Fakat ona bakabilecek kimse yoktur.

Tufan Huriye’yi ortada bırakmayı göze alamaz ve iyileşene kadar ona evinde bakmaya karar verir. Yaşadığı kimi korku ve kaygıların sonucunda Tufan’ın “iyilik” hali önemli sınavlardan geçer.


Borç filminin fragmanı yayımlandı

 

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.