Botticelli’nin 10 milyon dolarlık tablosu kayıp

Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından biri olan Sandro Botticelli’nin “Madonna and Child” tablosunun uzun zamandır kayıp olduğu ortaya çıktı.

Botticelli’nin 10 milyon dolarlık tablosu kayıp

Botticelli’nin 10 milyon dolarlık tablosu kayıp. Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından biri olan Sandro Botticelli’nin “Madonna and Child” tablosunun uzun zamandır kayıp olduğu ortaya çıktı.

Botticelli stüdyosuna atfedilen ve en az 10 milyon dolar değerinde olduğu söylenen tablonun 15. yüzyıla ait olduğu belirtiliyor. 

Son olarak 2007 yılında New York’taki Salander-O’Reilly Gallery’deki bir sergide ziyaretçi karşısına çıkan tablonun sonraki akıbeti bilinmiyor.

Sergiden birkaç gün sonra galeri sahibi hakkında sahtekarlık suçlamasından soruşturma açılmış ve 2014 yılına kadar dava sürmüştü. Bu süreçte de galerinin diğer ortakları eserin yerini açıklayamadığı için eser hakkında ayrıca bir araştırma başlatıldı.

Avrupa İstihbarat Birliği (The European Investigative Collaborations), yaptığı inceleme ve soruştuma kapsamında eserin Kraken Yatırımcı Ortakları’na kayıtlı olduğunu ve şirketin arkasındaki isimleri araştırarak Kraken’ın ortaklarından Kanadalı işinsanı John Dick’in çocukları John Dick II ve Tanya Dick-Stock olduğunu ortaya çıkardı. Dick-Stock basına yaptığı açıklamada isminin Kraken Yatırımcı Ortakları ile ilgili olarak kullanıldığından haberi olmadığını söyledi. Dick-Stock’un sözcüsü ise “Resmin nasıl satın alındığı hakkında bir bilgisi ya da izni yok. Tabloya ne olduğunu ve tablonun kime ait olduğunu bilmiyoruz. Ancak eseri bulmak için kaynak ve enerji ayırmayı planlıyoruz” diye açıklama yaptı. Avrupa İstihbarat Birliği eseri aramaya devam ediyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.