Brüksel’de Hayata Dair Bi’kaç Satır esintisi

Avrupa’nın başkenti Brüksel’in tarihi belediye binasında (Hôtel de Ville Bruxelles – Grand Place), Fikret Aydemir’in anlatı kitabı Hayata Dair Bi’kaç Satır için tanıtım ve imza günü yapıldı.

Avrupa’nın başkenti Brüksel’in tarihi belediye binasında (Hôtel de Ville Bruxelles – Grand Place), Fikret Aydemir’in anlatı kitabı Hayata Dair Bi’kaç Satır için tanıtım ve imza günü yapıldı.

Hayata Dair Bi’kaç Satır kitabının tanıtım ve imza gününde kendisini yalnız bırakmayanlara minnetlerini belirten Fikret Aydemir, “Bir insanın geleceğe bırakabileceği en büyük mirastır bence bir kitap. Bu mirasa sahip olduğum için kendimi çok zengin ve şanslı hissediyorum” dedi.

Brüksel Parlamentosu Milletvekili Şevket Temiz yaptığı konuşmada, yazar Fikret Aydemir’in hazırlamış olduğu kitabın tanıtımını belediye salonunda gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

Temiz, Brüksel Büyükşehir Belediye Başkanı Philippe Closu’un mesajını Fransızca okudu.

Milletvekili Temiz, “Benim için Fikret Aydemir, sadece bir gazeteci veya bir yazar değil aynı zamanda benim birçok konuda danıştığım abi, uzun süredir tanıdığım dosttur. Brüksel’in en merkezindeki bu tarihi binada Fikret Aydemir’in kitabına ev sahipliği yapmak onurdur” diye konuştu.

Büyükelçi Gümrükçü: Kitap akıcı üslupla yazılmış

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü, tanıtım gecesinde bir selamlama konuşması yaptı.  Fikret Aydemir’i tebrik eden Gümrükçü, şöyle konuştu:

“Brüksel’e 10 ay önce geldiğimde ilk tanıştığım kişilerden biri kendisidir. Yazılarını da okuduğum, takip ettiğim, tanıdığım ve değer verdiğim birisidir. Aradan geçen süre içerisinde bir çok meseleyi konuşma fırsatımız oldu. Kendisinin görüşlerinden, fikirlerinden ve düşüncelerinden daha çok yararlandım ve yararlanmaya da devam ediyorum. Bu güzel kitabı yazarak bizlere yalnız sözlü olarak değil, yazılı olarak da değerli bir eser bıraktığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Ben kitabın büyük bir kısmını okudum. Okuduğumda Fikret Bey’in olayları çok akıcı bir üslupla yazmış ve çok beğendim” 

Ahmet Bozkurt: İnsana dair özenli bir üslup

Kitabın yayıncısı olan İnkılap Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Bozkurt da tanıtım gecesindeydi. Ahmet Bozkurt,  “Burada önemli bir buluşmayı gerçekleştiriyoruz. Belçika – Türkiye hattında, İstanbul – Brüksel hattında kitapla dolu yazıyla dolu kültür ve sanatın iç içe geçtiği, tarihle kültürün bir arada soluklandığı bir iklimde bir araya geldik.” dedi. 

Bozkurt, kitabın kendilerine geldiğinde ilk okumasını ve değerlendirmesini yaptıklarını kaydederek şöyle devam etti:

“Yazıların toplandığı bir kitap olmasına rağmen Fikret Bey’in üslubu özel bir üslup, ele aldığı konuyla kendisini sınırlamayan yazılar bunlar. Kültür, sanat, siyaset, Türkiye, Belçika,… gibi insana dair her şeyin içinde bulunduğu yazılar. Doğal olarak herkese hitap edebilecek ve herkesin içinde kendinden bir şeyler bulabileceği, duygusu, heyecanı ve arzularını içinde hissedebileceği bir kitaba imza attı. Kendisini bu özenli üslubu için gerçekten kutluyorum. Gazetecilik sadece haber alma ve haber verme gibi eriyen bir şey olarak görülebilir ama onu yazıyla kayıt altına almak, bugüne ve yarına dair bir belge niteliği kazandırmak da elbette ki her gazetecinin aslında sorumluluk duyması gereken bir gerçektir. Şiir gibi yazıları için kendisine teşekkür ediyorum.” 

Sayım Çınar: Bu kitapta herkes kendinden bir parça bulacak 

Yazar Ajanı Sayım Çınar da yaptığı konuşmada, kitap kendisine geldiğinde incelediğini ve çok beğendiğini ifade etti. Fikret Aydemir’i tebrik eden Çınar,  “Böylesi merkezi ve tarihi bir mekanda bu kitabın tanıtılmasını anlamlı bulmaktayım. ‘Sefiller’in yazarı Victor Hugo’nun, insanlık tarihini değiştiren düşün adamı Karl Marks’ın da yaşamış olduğu Grand Place’daki tarihi Büyükşehir Belediye binasını bize açtılar. Fikret Aydemir’in “Hayata Dair Bi’kaç Satır” adını verdiği 420 sayfalık anlatı kitabının yolu açık olsun” dedi.

Sayım Çınar
Sayım Çınar
Kitap dünyasının nabzını tutuyor. Yazar ajanı. Edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırıyor. Aynı zamanda tam bir gezgin. Dünyayı gezmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyor. Sinema, film festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden. İletişim: sayimcinar@gmail.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.