Bu kitabı çöpe attı

Çok satan bir kitap “enerji kaybı deyip çöpe attım” denilerek eleştirilebilir mi? Kelebek’te gece yaşantısı ve eğlence hayatına dair yazılar yazan Onur Baştürk ağır bir dille Mark Manson’ın “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” kitabını eleştirdi.

Bu kitabı çöpe attı

Hürriyet gazetesinin magazin eki Kelebek’te yazarlık yapan Onur Baştürk, çok satan bir kitap için “enerji kaybı deyip kitabı çöpe attım” diye yazdı. Çöpe attım, denilen kitap Mark Manson’ın “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” … Kitabın orijinal adı “The Subtle Art Of Not Giving A F*ck”  

Gece hayatı ve eğlence dünyası hakkında yazılarıyla tanınan Onur Baştürk, kitabı okuduğunu belirterek “Gerçek kafaya takmama sanatı bu olamaz” dedi. Onur Baştürk, Doğan Kitap’la aynı gruptaki gazetede yazıyor. Çöpe attım, dediği kitap ise Butik yayınevinden çıkmıştı. Doğrusu insanın aklına “Acaba bu kitap Doğan’dan çıksaydı, Onur Baştürk aynı ağır yazıyı yazar mıydı?” sorusu geliyor. 

Onur Baştürk’ün Kelebek’teki yazısı: 

BU MUDUR?
Mark Manson’ın bulduğu bu damar Instagram çağının mükemmel atmosferinden bunalanlara ilaç gibi gelmiş olacak ki kitap epey ilgi gördü, çok sattı (adam da sayemizde zengin oldu). 
Lakin Manson da günün sonunda bir hayal kırıklığı. Hele kitabının sonuna doğru söyledikleri. 
Bir ara Manson her şeyi bırakıp ülke ülke gezmiş mesela. 
Beş yıllık bu sürecin sonunda dönüp kendine şöyle demiş: 
“Arkadaşlarım evlenmeye, ev almaya, zamanlarını ilginç dostluklara, politik amaçlara harcamaya başlamışlardı, hayatları oturuyordu. Bense bir yerde sarhoş olup hemen bir başka yere uçuyordum.” 
Peki şimdi? New York’ta yaşıyormuş; evi, eşyaları ve güven dolu bir evliliği varmış. 
Bir de bu kitapla beraber gelen şöhreti…
Yani dönüp dolaşıp Instagram çağının mükemmel tablosuna benzetmiş hayatını Manson. Bol bol sürünmüş ama bir şekilde, aslında kafaya bunu takarak, en iyi yaşam şekline ulaşmış işte. 
Haliyle kitabın sonunda “Bu mudur yani?” oldum. 
Gerçek kafaya takmama sanatı bu olamaz, bunu en has şekliyle yapanlara ayıp dedim. 
Ayrıca: Bu kitap tam bir saçmalık ve enerji kaybı deyip kitabı çöpe attım.

Editör: Serdar Tunatürk

Reklam
Yavuz Rençberler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.