Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisindeki şiir

04.01.2017
A+
A-

Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisine adını veren o şiir izleyiciler tarafından merak edildi. Kerem Bürsin’in başrolünde oynadığı Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisine adını veren şiir Konstantin Kavafis’e ait.

Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisindeki şiir izleyicilerin ilgisini çekti. Kerem Bürsin’li diziye adını veren şiir izleyiciler tarafından merak ediliyor. “Bu Şehir Arkandan Gelecek” adlı dizinin tanıtım fragmanlarında okunan şiir pek çok izleyici tarafından beğenildi. Aslında o şiir dünyaca ünlü “Şehir” adlı şiir. Dünyaca ünlü Yunanlı şair Konstantin Kavafis’a ait dizeleri aşağıda okuyabilirsiniz. 

Şiir severler Kavafis’in çok bilinen bu şiirini dizinin tanıtımında izleyip, dinlediler. Yapımcılar da diziye şiirdeki o ünlü dizenin adını vermişler. Son yıllarda televizyonlardaki dizilerde edebiyat ve kitaplar yapımcılar tarafından öne çıkarılır oldu. Atv’de yayınlanmaya başlanan Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisi de bunlardan biri oldu. Üstelik diziye adını veren de o ünlü şiirdeki dize. Konstantin Kavafis’in şiirindeki “Bu şehir arkandan gelecektir” dizesi, diziye isim olarak konuldu.

Ay Yapım’ın merakla beklenen yeni dizisi Bu Şehir Arkandan Gelecek, 4 Ocak Çarşamba akşamı atv’de başlıyor. Dizinin senaryosunu Ece Yörenç’in yazdı. Yönetmenliğini Çağrı Vila Lostuvalı’nın üstlendiği Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisinin oyuncu kadrosunda Kerem Bürsin, Leyla Lydia Tuğutlu, Gürkan Uygun, Osman Alkaş, Defne Kayalar, Nilperi Şahinkaya, Ali Yörenç, Burak Tamdoğan, Seda Akman, Berrak Kuş, Bengü Ergin Balta, Hakan Çimenser, Serkan Börekyemez, Hazal Benli, Cemre Öktem, Emir Özyakışır, Selim Türkoğlu ve Barış Akkoyun yer alıyor.

BU ŞEHİR ARKANDAN GELECEK DİZİSİNİN KONUSU

Kerem Bürsin dizide İstanbul’u terk etmek zorunda kaldığı çocukluk günlerinin ardından hayatı yük gemilerinde geçen, kendini çok iyi yetiştirmiş, beş dil bilen ve boksa meraklı bir karakter olan Ali Smith’i canlandıracak. Son bir yıldır rolüne hazırlanmak için boks antrenmanlarına devam eden Bürsin, profesyonel boksörleri aratmayacak performansıyla şaşırtacak.

Dizinin ilk bölümünde Şili’den hareket eden yük gemisi Ali’yi yıllar sonra İstanbul’a geri getirecek. Ali, uzak durduğu bu şehre ayak bastığı ilk gün hayatının aşkı Derin ve geçmişinin sırlarıyla tanışacak. Dizide babasının engellemesine rağmen dans tutkusunun peşini bırakmayan Derin karakterine Leyla Lidya Tuğutlu hayat veriyor. Yayınlanan tanıtımda dans performansıyla büyük merak uyandıran Leyla Lydia Tuğutlu, rolü için 2 aya yakın süredir dans dersleri alıyor.

Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisinin en önemli karakterlerinden biri olan eski boks şampiyonu Şahin Vargı karakterini ise başarılı oyuncu Gürkan Uygun canlandırıyor.

Diziye adını veren Konstantin Kavafis’in o ünlü şiirini okuyabilirsiniz:

‘Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim’, dedin
‘bundan daha iyi bir başka şehir bulunur elbet.
Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya;
-bir ceset gibi- gömülü kalbim.
Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede?
Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam,
kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün,
boşuna bunca yıl tükettiğim bu ülkede.’

Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın.
Bu şehir arkandan gelecektir.
Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın,
aynı mahallede kocayacaksın;
aynı evlerde kır düşecek saçlarına.
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda.
Başka bir şey umma-
Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte,
öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de.

 

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.