Kadıköy’de Cemal Süreya Şiir Buluşması

05.01.2017
A+
A-

Kadıköy’de Cemal Süreya anma günleri düzenlenecek. Kadıköylü şair için Uluslararası Cemal Süreya Şiir Buluşması yapılacak.

Kadıköy’de Cemal Süreya Şiir Buluşması düzenlenecek. Kadıköylü şair Cemal Süreya, bir dizi etkinlikle anılacak. Kadıköy Belediyesinin ilk kez düzenlediği Uluslararası Cemal Süreya Şiir Buluşması 7 Ocak 2017 Cumartesi saat 14:00’te Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Cemal Süreya, ölümünün 27. yılında Kadıköy’de üç farklı etkinlikle anılacak. Geçtiğimiz yıl Kadıköy Belediyesi tarafından usta şair Cemal Süreya’nın Caferağa Mahallesi, Cemal Süreya Sokak’ta yaşadığı evin önündeki kaldırım taşlarından bir bölümü üzerine şaire ait 5 ayrı şiirden alıntılar yazılmıştı. Süreya ölümünün 27. yılında “memleketi” Kadıköy’de farklı etkinliklerle anılacak.

İlk anma 7 Ocak Cumartesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan 1. Uluslararası Cemal Süreya Şiir Buluşması. Usta şair Cemal Süreya’yı yabancı ülke şairlerine tanıtmak, yabancı ülke şairlerini ülkemize davet ederek Türkiye’yi ve edebiyatımızı yakından tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlikte şiirlerle dolu bir gün geçirilecek. Tüm şiir severlerin davetli olduğu etkinliğin başlama saati 14.00.

Cemal Süreya Uluslararası Şiir Buluşması’nın bir ayağı da 9 Ocak Pazartesi günü saat 15.30’da Koşuyolu Mahalle Evi’nde yapılacak. Romanya, Sırbistan, Arnavutluk, Mısır, Yunanistan ve Türkiye’den çok sayıda şairin sesini duyacağımız etkinliğe tüm şiir severler davetli.

Ustanın ölüm yıldönümü olan 9 Ocak’ta ise Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği geleneksel anma etkinliğini düzenleyecek. Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da saat 19.30’da konuşmalar ve şiir okumalarıyla başlayacak olan etkinlikte Muammer Ketencoğlu ve arkadaşları bir müzik dinletisi verecek, şairin sevdiği ezgiler dostları ve şiir severlerle paylaşılacak.

Cemal Süreya’yı, Türkiye’yi ve edebiyatımızı yabancı sanatçılara tanıtırken onların şiirlerini de Türkiyeli dinleyicilerle buluşturmayı hedefleyen etkinlikte beş farklı ülkeden şairler bir araya gelecek, Cemal Süreya’nın şiirleri seslendirilecek.

Etkinlik herkese açık ve ücretsiz.

Editör: Cem Cengiz Yarar

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.