Çağdaş Macar sergisi açıldı

Macar sanatının 1960’ların ortasından günümüze kadar uzanan Kavramsal ve Avangart Sanat dönemini yansıtan “Yenilikçi Tasarımlar Çağdaş Macar Sergisi” Macar Kültür Merkezi’nde açılan sergide 23 sanatçının çalışmaları yer alıyor.

Yenilikçi Tasarımlar Çağdaş Macar Sergisi açıldı. Macar Kültür Merkezi’nde açılan sergide 23 sanatçının çalışmaları yer alıyor. Sergi 15 Ocak 2017 tarihine kadar gezilebilecek. 

“Yenilikçi Tasarımlar Çağdaş Macar Sergisi” Macar sanatının 1960’ların ortasından günümüze kadar uzanan Kavramsal ve Avangart Sanat dönemini yansıtıyor. Sergide, Gabor Attalai, Miklos Erdely Karoly Halasz, Ilona Keserü Ilona, Janos Sugar, Tamas Jovanovics ve Peter Türk gibi 23 sanatçının çalışmaları yer alıyor.  

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balazs, açılışta yaptığı açıklamada, Türk Macar ilişkilerinin özel bir yere sahip olduğunu ve kendilerini Türkiye’deyken, evlerindeymiş gibi hissettiklerini söyledi. Macaristan’ın yakın geçmişini, bugününü ve yakın geleceğini insanlarla paylaşmak istediklerini belirten Balazs, kendi jenerasyonunun, Macaristan’ın ilginç yüzünü de gösterme çalıştığını kaydetti.

Balazs, kültür merkezindeki etkinliklerin gençlere bir yol göstermesini istediklerini vurgulayarak, “Çağdaş sanat, her zaman meydan okumalarla dolu bir oluşum. Buradaki sanat eserleri, yakın geçmişimize ait eserler. Bu eserler, yaklaşık son 60 yıldaki Macaristan ve çevre ülkelerdeki olayları simgeliyor. Özel koleksiyonlardan getirilen eserler. Türk dostlarımıza genç ve dinamik sanatçılarımızın eserlerini de göstermek istiyoruz” diye konuştu.

macar-sergisi-2

Çağdaş Macar sanatını tanıtmak istiyoruz

Macar Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor ise kültür merkezinin 2013 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini söyledi. Fodor, geçen yıl yeni yerlerinde hizmet vermeye başladıklarını kaydederek ‘Çağdaş Macar sanatını’ daha çok tanıtmak istediklerine belirtti.

Fodor, şunları söyledi: “Macaristan’ın sanatındaki Orta Avrupa izlerini göstermek istiyoruz. Çünkü Türkiye’de de dünyada da çok bilinmeyen bir tarz. Bundan 40 yıl önce ‘Star Wars’ filmi çıktığında bütün dünyada aynı afişler vardı. Macaristan’da ise Macar sanatçıların yaptığı orijinal afişler yer aldı. Çünkü o bölge kapalı bir siyaset bloğu olduğu için, Batıdan hiçbir şey gelemiyordu. Bu da Macar sanatçıların kendi tarzlarının oluşmasına neden oldu.”

Peter Saranszki serginin küratörlüğünü yaptı. Saranzski, Macaristan sanatındaki yakın geçmiş eserlerinin, dünya sanatı kalitesinde olan işler olduğunu söyledi. O dönem yapıtlarının bugüne kadar etki gösterdiğini bildiren Saranszki, “Bu sergide, son dönem Macar üslubunun başyapıtları görülebilir. Bunun yanında ise aynı üslubun, ekol yaratan günümüz sanatçılarının eserleri de var. Macaristan’da farklı tarzları deneyen ilk sanatçıların eserleri bunlar” diye konuştu.

Farklı disiplinlere ait 34 eserin bulunduğu sergi, sanatseverler tarafından 15 Ocak 2017 tarihine kadar gezilebilecek. Serginin ana gövdesini gerek iyi tanınan ve sıklıkla gönderme yapılan yapıtlar gerekse daha önce hiç sergilenmemiş ya da çok az sergilenmiş yapıtlar oluşturuyor.   

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.