Carmen İstanbul AKM’de seyirciyle buluşacak

30.03.2024
A+
A-

Dünyanın en çok sahnelenen operası Carmen operası 3, 6, 13, 18 Nisan tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda seyirciyle buluşacak.

Carmen İstanbul AKM’de seyirciyle buluşacak. Dünyanın en çok sahnelenen operası Carmen, Nisan ayında İstanbul’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Carmen operası, 3, 6, 13, 18 Nisan tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda seyirciyle buluşacak.

Georges Bizet’in bestesiyle ünlü Carmen operası, Fransız yazar Prosper Mérimée’nin aynı adlı eserinden uyarlanan bir librettoya sahiptir. İlk kez 1875 yılında Paris’te sahnelenen eser, o dönem sert eleştirilere maruz kalmış ancak zamanla dünya genelinde büyük bir üne kavuşmuştur.

Ateşli çingene kızının hikayesi devam ediyor 

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin yönettiği Carmen operasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı İbrahim Yazıcı ve Zdravko Lazarov dönüşümlü olarak yönetecek. Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt’a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath’a ait olan eserin koro şefliğini Paolo Villa üstleniyor. Çocuk korosu şefleri ise Sercan Gazeroğlu ve Gizem Berrak Taş Güzeloğlu.

Carmen operasının hikayesi 1830’lu yıllarda İspanya’nın Sevilla şehrinde geçmektedir. Baş kahramanı Carmen, güzel, ateşli ve çekici bir çingene genç kızdır. Carmen, asker Don José’yi kendisine aşık ederek onu sıradan hayattan koparıp dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak zamanla Carmen’in aşkı söner ve hayatına başka biri girer. Don José ise onu kolayca bırakmaya niyetli değildir ve dramatik olaylar gelişir.

Carmen Operası, 3, 6, 13, 18 Nisan tarihlerinde, Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Opera, sanatseverlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sunmayı hedefliyor.

ETİKETLER:
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.