Yurt filmi İstanbul Film Festivali’nde prömiyer yapacak

30.03.2024
A+
A-

Fransa’da sinemalarda gösterime giren “Yurt” adlı film, Türkiye’de ilk kez İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

Yurt filmi İstanbul Film Festivali’nde prömiyer yapacak, Türkiye’de ilk kez seyircinin karşısına çıkacak. Nehir Tuna’nın ödüllü filmi “Yurt”, Türkiye prömiyerini Nisan’da İstanbul Film Festivali’nde yapıyor.

Yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği film, 3 Nisan’da Dulac Distribution dağıtımıyla Fransa’da sinemalarda gösterime girerken, filmin Fransa vizyonuna özel hazırlanan fragmanı da yayınlandı.

Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği, yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği “Yurt”, Türkiye’de ilk kez İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak. Film, bu yıl 17-28 Nisantarihlerinde 43.sü yapılacak festivalin Ulusal Yarışması bölümünde jüri karşısına çıkacak.

Nisan’da ayrıca, İspanya’da D’A Film Festival Barcelona’da, Mayıs sonunda da Çekya’da düzenlenen Zlin Film Festivali’nde yarışacak film, 3 Nisan’da Dulac Distribution dağıtımıyla Fransa’da sinemalarda gösterime giriyor. Filmin Fransa vizyonuna özel hazırlanan fragmanı ise yayınlandı.

90’lar Türkiye’sinde büyüme

“YURT”, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor. Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.Doğa Karakaş, Can Bartu Arslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğiniFlorent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı.

İtalya, Fransa ve Fas’tan ödüller

Dünya prömiyerini geçen yıl Eylül ayında Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yapan “YURT”, burada İtalyan bağımsız film eleştirmenleri tarafından verilen Bisato d’Oro Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçilmiş; Ekim ayında Fransa’da düzenlenen Saint-Jean-de-Luz Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü ile SFCC Film Eleştirmenleri Ödülü’nü, İtalya’da düzenlenenSottodiciotto Film Festival & Campus’te deÖzel Mansiyon Ödülü’nü kazanmıştı. Film ayrıca, Aralık ayında Fas’ta düzenlenen Marakeş Film Festivali’nde oyuncusu Doğa Karakaş’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirmişti. Film en son Şubat ayında 41. Annonay İlk Filmler Festivali’nde En İyi Film seçildi.

TN Yapım ana yapımcılığında ve Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcılığında çekilen “YURT”un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramide International üstlendi.

“YURT”un Türkiye gösterim tarihi yakında belli olacak.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.