Çarpışma Testi kapitalizmi sorgulayan öykülerle dolu

Ersin Karahaliloğlu’nun ilk kitabı Çarpışma Testi, Notabene Yayınları’ndan çıktı. Çarpışma Testi kapitalizmi sorgulayan öykülerle dolu.

Çarpışma Testi kapitalizmi sorgulayan öykülerle dolu. Genç oyun yazarı Ersin Karahaliloğlu’nun ilk kitabı Çarpışma Testi, Notabene Yayınları’ndan çıktı.  Çarpışma Testi, yaşadığımız dünyaya alternatif mucizevi bir başka evreni gözlerimizin önüne seren cesur öyküler içeriyor.

Normal olmanın tanımını kim yapmıştır, kurallarını kim koymuştur? “Normal olmak” için nelerden vazgeçeriz? Kapitalizmin getirdiği sosyal düzen, insan ilişkileri ve ahlak yapısı mı normal saydığımız? Ersin Karahaliloğlu’nun buna itirazı var. Bu açıdan otoritenin reddini öykülerine taşıyor.

Ezberi bozup, görülene, görmek istemediğiniz tarafından bakıyor. Gerçeklikle, gerçeküstü arasında ince ama sağlam bir iple geçiş yapıyor öyküler.  Kahramanları her gün yanlarından geçtiğiniz, aynı toplu taşıma araçlarını paylaştığınız, sıradan ama toplumla uzlaşma sorunları yaşayan kişilerden oluşuyor. Bazen “normal” görünmek için çabalayan, bazen kendi “normalliklerini” alttan alta dayatan. Hepimizin düşündüğü, hissettiği ama yüksek sesle dile getirmediğimiz yanlarımız anlatılan.

Ersin Karahaliloğlu, öykülerin de insanlar gibi çift isimli olabileceğini, belki de insanlığın tek gayesinin en büyük günahı bulmak olduğunu, çizme almak için ayaklarımızı sattığımız bir dünyada yaşadığımızı hatırlatıyor aslında. Yemek bazen hayatınızın anlamı olabilir, belki sizlerden birisi de bir kadına bira ısmarlamak için saçlarınızdan vaz geçmiştir. Hepimiz bir sabah Gregor Samsa olarak uyanabiliriz. Bütün Samsa’lar birleşip bir Haziran ayında “isyana” katılabiliriz. Tanrının menekşeleri, kedileri, kuyuları ve aynaları neden yarattığını umursamayız. İntiharı, fahişeleri, diğerlerini, tuvaletleri, şeytanı, açıkta gezen çükleri, su katılmış biraları, cenazeleri, hırsızları, pezevenkleri, cinayetleri konuşabiliriz kitabı okuyunca…

 

Eser Adı : Çarpışma Testi
Yazar Adı : Ersin Karahaliloğlu
Türü : Öykü
Sayfa Sayısı : 120
Etiket Fiyatı : 13.00 TL
Yayınevi : Notabene Yayınları

Ersin Karahaliloğlu Hakkında

1980 Kadıköy doğumludur. Yazıları melodrama meydan okur. Karakterleri genellikle uyumsuzlar, sıradan insanlar ve tutunamayanlardır. Öykülerinde, itiraf etmek istemediğimiz karanlık yanlarımızı kaşıyıp durur. İlk denemeleri 2007’de Cumba İstanbul dergisinde yayımlandı. ‘Hücre’ isimli tiyatro metni ile 2005 yılında Mehmet Ergen’in yönetimindeki ‘Oyun Yaz’ projesine katıldı. Yazın hayatına Galata Perform’un düzenlediği, Yeşim Özsoy ve Okan Urun yönetimindeki ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro’ festivalinde sahnelenen ‘Dört Bacaklı Şey’ isimli tek perdelik oyunu ile adım attı. Aynı oyun 2015’te Galata Perform’da sezon oyunu olarak tekrar sahnelendi. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ‘Mekana Ait Oyun Kurma Projesi’ kapsamında Mürtüz Yolcu ve Emre Koyuncuoğlu yönetimindeki projede ‘Orta Kahve’ isimli 22 dakikalık kısa oyunu 2015 yılında Üsküdar Karadeniz Kıraathanesi’nde sahnelendi. ‘Suriye Tatlısı’ isimli tek perdelik son oyunu, sanat yönetmenliğini Egemen Sancak’ın yaptığı Kara Kutu Tiyatrosu’nda 2016 yılında sahnelendi ve halen sahnelenmekte. Gelecekte beyaz perde de buluşmayı umduğumuz genç yazar, 2014 yılında uzun ve kısa metraj senaryo çalışmalarına başladı.

Öyküleri ‘Dünyanın Öyküsü’, ‘Roman Kahramanları’, ‘Edebiyatist’ gibi edebiyat dergilerinde ve ‘Direniş Öyküleri’ (2013 Melike Uzun – Notabene Yayınları), ‘Yola Çıkan Öyküler Kars’ (2015 Ayşe Akaltun – Süreyya Köle Heyamola Yayınları), ‘Öyküden Çıktım Yola’ (2015 Remzi Karabulut – Aylak Adam Yayınları), ‘Erkekler’ (2015 Ayşe Akaltun – Notabene Yayınları) gibi derlemelerde yer aldı.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.