Cemal Süreya Kadıköy’de anılıyor

Türk şiirinde önemli bir etkisi bulunan Cemal Süreya’nın ölüm yıldönümünde Kadıköy’de anma etkinliği düzenleniyor. Etkinlik Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde…

Cemal Süreya Kadıköy’de anılıyor

Cemal Süreya Kadıköy’de anılıyor. Türk şiirine damga vuran şairlerimizden Cemal Süreya’nın ölümünün 29’uncu yılında Kadıköy’de anma etkinliği düzenleniyor.

Etkinliğe Kadıköy Belediyesi ev sahipliği yapıyor. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak etkinlik, 9 Ocak 2019 tarihinde saat 20.00’da başlayacak.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Cemal Süreya’yı anmak için bir etkinlik düzenliyor.

Cemal Süreya’yı anma gecesi, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Başkanı Seyyit Nezir ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun konuşmaları ile başlayacak.

Beyazıt Kahraman ‘Cemal Süreya şiiri ve çağdaş Türkçe’ başlıklı bir konuşma yapacak.

Selahattin Bağdatlı da kürsüde konuşma için yer alacak. Bağdatlı’nın konuşmasının başlığı ‘Cemal Süreya şiirinde düşünsel vurgular’.

Gecede Cemal Süreya şiirleri okunacak. Sahnede olacak isimler: Zühal Tekkanat, Mehmet Aydın, Yaşar Gündem, Gülsen Tuncer, Şenay Saçbüker, Hüseyin Köroğlu.

Cemal Süreya’nın ‘Ülke’, ‘Cigarayı Attım Denize’, ‘Nehirler Boyunca Kadınlar Gördüm’, ‘Üvercinka’ gibi şiirlerinden mısralar seslendirilecek.

Gece piyano dinletisi ile son bulacak.

Cemal Süreya’nın mısraları kaldırımlarda

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’de yaşayan ya da yaşamış olan edebiyatçıların eserlerinden pasajları, mısraları kaldırımlara yazarak daima hatırlanmalarını sağlıyor. Böylece sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artıyor.

Cemal Süreya’nın yaşadığı evin önündeki kaldırıma da şiirleri yazıldı. Şairin beş ayrı şiirinden dizelerin yer aldığı uygulama hem sokak sakinlerini hem de şairin hayranlarını mutlu ediyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.