Damızlık Kızın Öyküsü yazarına para kazandırmayan ünlü roman

Kitap dünyaca ünlü. Hatta televizyonda dizi oldu, ikinci sezonunu yaşıyor. Damızlık Kızın Öyküsü, yazarına para kazandırmayan bir roman olarak tarihte yerini aldı. Nasıl mı?

Damızlık Kızın Öyküsü yazarına para kazandırmayan ünlü roman

Damızlık Kızın Öyküsü yazarına para kazandırmayan ünlü roman… Margaret Atwood’un dünyaca ünlü romanı televizyon dizisi oldu.

Buna rağmen Margret Atwood, bu romandan para kazanamadı. Neden mi?

Anlatayım…

Eser, ‘The Handmaid’s Tale’ orijinal adı ile televizyon dizisi oldu. 2018 yılında ‘en iyi dizi’ kategorisinde Emmy ve Altın Küre ödülü kazandı. Bugüne kadar 30 ödül kazandı. 

The Handmaid’s Tale (Damızlık Kızın Öyküsü) dizisi ikinci sezonunu yaşıyor. Seviliyor ve izleniyor…

Damızlık Kızın Öyküsü televizyon dizisi olmasına rağmen yazarına para kazandırmadı.

Damızlık Kızın Öyküsü dizisinin fragmanını paylaşayım. Diziyi izlemeyenlere fikir verebilir belki… Dizinin ikinci sezonu 25 Nisan’da Hulu’da başlayacak.

Hulu ne mi? Son yıllarda gelişen isteğe bağlı film hizmeti sunan bir sistem. Daha doğrusu web sitesi. ABD ve Japonya’da hizmet veriyor. 

Dizide mekan Gilead isimli distopik bir evren. Bu evrende kadınlar doğurganlıkları üzerinden farklı sınıflara ayrılıyor. Onlara dayatılan roller dahilindeki hayatları dizide ekrana geliyor. 

Kitabın tanıtımında şöyle deniliyor : “Biz iki bacaklı rahimleriz, hepsi bu.”

Damızlık Kızın Öyküsü’nde kadın adsız bir canlı ve düşüncesi, benliği, arzusu olmayan sadece bir rahmi olan canlı olarak karşımıza çıkıyor.

Rahmi olmasaydı yaşamını sürüldüğü kolonilerde geçirmek zorunda kalacaktı. Ya da kolayca öldürülecekti.

O rahim, Damızlık Kız olarak hayatını sürdürmesine olanak sağlıyor.

Kitap, Margaret Atwood’un başyapıt niteliğindeki feminist distopyası. Bütün distopyalar gibi geleceğe dair bir paranoyayı değil, içinde yaşadığımız gerçeğin ta kendisini anlatıyor.

İyi ama böylesine ünlü bir roman sahibine nasıl para kazandırmaz? Üstelik televizyon dizisi olmuş. Bununla da kalmamış ödül üstüne ödül… 

Damızlık Kızın Öyküsü’nün yayın haklarını MGM televizyonu satın almış. MGM de bu hakkı Hulu’ya satmış. Tabii ki üç kuruşa aldığını bine satarak. 

Yazar Margaret Atwood, romanı 1980’lerin ortalarında yazmış ve 1985’te bastırmıştır. 

1990’da ne yazar Margaret Atwood ünlüdür ne de kitabı. Dolayısıyla MGM televizyonu ile yaptığı anlaşma çok düşük bir para karşılığı imzalanmış. 

Şimdi Margaret Atwood da kitabının dizisini televizyondan izliyordur muhakkak… iç çekerek. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.