Christina Rivera Garza Tayga Sendorumu ile ilk kez karşımızda

Meksikalı yazar Cristina Rivera Garza, Türkiye’de ilk kez bir eseri ile okurlarla buluşuyor. Tayga Sendromu adlı roman Yüz Kitap tarafından yayınlandı.

Christina Rivera Garza Tayga Sendorumu ile ilk kez karşımızda. Meksikalı yazar Cristina Rivera Garza’nın “Tayga Sendromu” adlı romanı Türkçe’ye çevrildi. 

Cristina Rivera Garza’nın bir eseri ilk kez Türkiye’de okurlarla buluşuyor. Tayga Sendromu adlı romanın çevirmeni Banu Karakaş. Yayıncısı Yüz Kitap. 

Tayga Sendromu tanıtım bülteninden

“Hepimiz içimizde bir orman taşırız, kilometrelerce uzanan kayınlar, köknarlar, sedirler.”

Türkçeye ilk kez çevrilen Meksikalı yazar Cristina Rivera Garza’nın Tayga Sendromu adlı romanı gerçekle hayal arasında salınan bir dedektif noir.

Aldatılan bir koca tarafından tutulan bir kadın dedektif, kaçak çiftin peşinden dünyanın öteki ucundaki tayga ormanlarına kadar gider. Kayıp çifti bulmaya çalışırken, dünya tekinsiz, öngörülemez bir yere dönüşür. Tayga ormanlarında yoluna kurtlar, kardaki izler, eski hikayeler ve vahşi bir genç çıkan dedektif tökezler ve her şeyin gerçekliğini sorgulamaya başlar.

Zamanın düz bir çizgide ilerlemediği, kullanılan puslu ve muğlak dilin gerçekliği büktüğü Tayga Sendromu, sanki başlangıçtan beri orada olan açıklanamayan bir dehşet hissinin, ruhtaki yabanın anlatısı.

Yuri Herrera: “Cristina Rivera Garza bir yazardan, bir romandan, bir dilden beklenenlere riayet etmiyor. Garza, kışkırtıcı, provoke eden bir yazar.”

Sjon: “Tayga Sendromu, geçmişin yankılarını taşıyan karanlık, korkusuz, çağdaş bir fabl.”

Cristina Rivera Garza kimdir?

Cristina Rivera Garza, 1964 yılında Meksika’nın Matamoros kentinde doğdu. Garza, Latin Amerika tarihi üzerine doktora yaptı. ABD ve Meksika’daki çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı. José Ruben Romero Ulusal Roman Ödülü, Sor Juana Inés de la Cruz Ödülü, Juan Vicente de Melo Ulusal Hikâye Ödülü gibi Meksika’nın en prestijli ödülleri ve Uluslararası Anna Seghers Ödülü’nü kazandı. 

Yayımlanan eserleri arasında Nadie Me Verá llorar, Ningun Reloj Cuenta Esto, La Cresta de Ilión, Lo Anterior, La Muerte Me Da, Verde Shanghai  adlı romanlar ve La Castañeda adlı tarih çalışması bulunmaktadır.

Rivera Garza halen California San Diego Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesinde yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.