Çilek Seven Kadın’a meme sansürü mü

Çilek Seven Kadın’a meme sansürü mü? “Çilek Seven Kadın” ın göğsü açık olduğu için bir sergide sansürledi tartışması yaşandı. Ressamı Metin Çelik’e ait eser Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen, 36. Dyo Resim Yarışması’nın Cemal Reşit Rey (CRR) Kongre Merkezi’nde düzenlenen sergisinde olacaktı.

Eser, sergilenme hakkı kazandığı halde sergiye dahil edilmemesi üzerine, ressamı Metin Çelik, “Resimdeki kadının bir göğsü açık olduğu için sergiden çıkarıldı” dedi. Sanatçı Facebook hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Arkadaşlar ‘Çilek Seven Kadın’ adlı resmim 36. Dyo Resim Yarışması’nda sergileme aldığı halde, bir göğsü açık olduğu için Cemal Reşit Rey’de yapılan açılışta sergiden çıkarıldı! Salona MEME girmesi yasak! 2014 Türkiyesi’nin geldiği durum bu”

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan buna karşılık yapılan açıklamada ise katalogda toplam 73 eserin yer aldığı, alanın uygunluğuna göre bunların 60’ının sergilendiği belirtildi. Açıklamada, “Bu sergi Türkiye’yi gezecek. Resimler de dönüşümlü olarak sergilenecek. Yine alanın uygunluğuna göre, tamamı ya da bir kısmı şehirlerde gösterilebilecek. Daha önceki yıllarda da hep dönüşümlü olarak sergilenmiştir eserler. Sergilenemeyen 13 eser konusunda herhangi bir kasıt ya da sansür uygulaması yok” denildi.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.