En Büyük Film Koleksiyonu Satılık

26.11.2014
A+
A-

44 binden fazla film, 196 bine yakın poster… ABD’nin Ohaio eyaletinde yaşayan 73 yaşındaki Morris Everett, gözü gibi baktığı bu koleksiyonu 8 milyon dolara satışa çıkardı.Morris_Everett_film arşivi

Everett’in hayatı boyunca binbir emekle biriktirdiği ve özenle sakladığı koleksiyonu 17 Aralık’ta Los Angeles’taki ‘Profiles in History’de satışa çıkacak.

Dünyanın en büyük film koleksiyonu olarak belirtilen bu arşiv, film tutkunlarını bekliyor. Everett’in filmlere yönelik arşiv tutkusu, 1961 yılında üniversitede öğrenim görürken başlamış. Babası pul koleksiyonu yapıyormuş. Everett önce bir film afişi keşfetmiş, ardından da böyle bir koleksiyon için harekete geçmiş.

Arşivdeki posterlerin tarihi 1900’lü yıllara kadar dayanıyor. Başrollerini Audrey Hepburn’un oynadığı 1961 yapımı Tiffany’de Kahvaltı ya da diğer adıyla Çılgınlar Kraliçesi, Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip olan Kazablanka, 1927 yapımı sessiz film Metropolis, 1939 yapımı Rüzgâr Gibi Geçti, Oz Büyücüsü, koleksiyondaki dikkat çeken film afişlerinden bazıları.

Everett, “Ben keyfini sürdüm, biraz da başkaları sürsün istiyorum” diyerek koleksiyonunu satmaktaki psikolojik faktörünü açıklıyor. Everett, yurtdışındaki tatillerinde de film afişi topladığını anlatıyor: “Zaman zaman maddi olarak sıkıntı çektim ama buna bir yatırım gözüyle değil de hobi olarak baktım” diyor. Koleksiyonunun eşsiz olduğunu düşünen Everett, bu yüzden bir bütün halinde satılmasını arzu ediyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.