Cinderella müzikalinde ırkçılık

09.04.2021
A+
A-

Cinderella müzikalinde ırkçılık… ABD’deki bir tiyatro grubu tarafından sahnelenmek istenen dünyaca ünlü müzikallerden Cinderella, kadrosunun yüzde 98’inin beyaz olması nedeniyle iptal edildi.

Cinderella müzikalinde ırkçılık… ABD’deki bir tiyatro grubu tarafından sahnelenmek istenen dünyaca ünlü müzikallerden Cinderella, kadrosunun yüzde 98’inin beyaz olması nedeniyle iptal edildi.

İptal duyurusunu ABD’de o tiyatro yaptı. Oyuncu kadrosunun çoğunun beyaz olması sebebiyle “Cinderella” müzikalinin iptal edildiği açıklandı.

Chanhassen Dinner Theatres adlı yemekli tiyatro kuruluşu, Minnesota eyaletinde bulunuyor. Kuruluş 22 Mart’ta dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Chanhassen Dinner Theatres tarafından yapılan açıklamada bünyelerinde farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık sağlama konusunda taahhüt verdiklerini, ırkçılık karşıtı bir politika izleyeceklerini ve bunlara uymak için “Cinderella” müzikalinin sergilenmeyeceği belirtildi.

Tiyatronun sanat yönetmeni Michael Brindisi de müzikal kadrosunun şirketin belirlediği farklılık hedefine uymadığını söyledi. Brindisi “Oyuncuların yüzde 98’i beyazdı. Bu, yapacağımızı söylediğimiz şeyle örtüşmüyor” sözleriyle konuyu açıkladı.

Chanhassen şehrindeki tiyatro, “Cinderella”nın gözden geçirileceğini ve söz konusu maddeler doğrultusunda hareket edileceğini bildirdi. Oyunları sahneye koymadan önceki sürece dair yeni protokoller hazırladıklarını belirten şirket şu ifadeleri kullandı:

“Siyah, yerli ve renkli sanatçıları, yaratıcı ekibimizle farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda çalışmaya ve tiyatro oyunlarını incelemeye davet edeceğiz (ve ödeme yapacağız). Farklı sesleri çoğaltmak istiyoruz. Bunlar tasarım ve oyuncu seçimi başlamadan önce gerçekleşecek.”

Tiyatrodan 23 Mart’ta bir açıklama daha yapıldı. Şöyle denildi: “Cinderella’yı içeriği sebebiyle iptal etmedik. Müzikali gelecekte sahnemizde görmek için sabırsızlanıyoruz”

Açıklamada, verdikleri söze uyma yolunda gerekli çalışmalara hemen başladıklarını vurgulandı.

Tiyatro ayrıca, söz konusu ilkeler konusunda kendilerine yardımcı olması için bir danışmanla anlaştı. Öte yandan Chanhassen Dinner Theatres, taahhütlerini sağlama konusunda zorlanabilir. Zira ABD’deki son nüfus sayımı verilerine göre, Chanhassen nüfusunun yüzde 92’si beyazken yalnızca yüzde 3’ü Hispanik ve yüzde 1’i siyah.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.