Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan “İstanbul’da Herkes Nasıl?” performansı

16.06.2022
A+
A-

Çıplak Ayaklar Kumpanyası performansı ile “İstanbullu olmak” kavramını sorguluyor.

Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan “İstanbul’da Herkes Nasıl?” performansı

Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan “İstanbul’da Herkes Nasıl?” performansı Yapı Kredi Kültür Sanat’ın haziran ayı etkinliklerinde sanatseverlerle buluşuyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Haziran ayı etkinliklerinde, 17-18 ve 19 Haziran tarihlerinde Çıplak Ayaklar Kumpanyası dansçıları tarafından hazırlanan bir performans sergilenecek.

İstanbul’da Herkes Nasıl? isimli performans, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Memento İstanbul – Hristoff Aile Arşivi” sergisinden yola çıkılarak hazırlandı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Galeri Katı’nda saat 19.30’da düzenlenecek olan performans Çıplak Ayaklar Kumpanyası dansçıları tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Memento İstanbul – Hristoff Aile Arşivi” sergisinden yola çıkılarak hazırlandı.

Kendi yaşamlarında İstanbullu olmanın farklı boyutlarını tecrübe eden üç dansçı, Bulgar kökenli üç kuşak sanatçı bir ailenin İstanbul’la bağına odaklanan sergiyle “İstanbullu olmak” üzerinden diyalog kuruyorlar.

“İstanbullu olma”yı anlamaya çalışıyorlar. Hafızanın saklayan, muhafaza eden, unutan ve hatırlayan doğasında bedenler nasıl etkilenir, diye soruyorlar: Bedenler, kaybolmakta olanla, yitirilenle ne yapar?

Sanatçılar serginin tasarımını, mekânın düzenlenişini ve sergi boyunca ortaya çıkan temaları performansın ve hareketin canlılığıyla boyutlandırıyorlar. Sergi mekânında gerçekleşecek olan performans, seyirciyi sergiye, hafıza ve beden ilişkisinin açtığı pencereden bakmaya davet ediyor.

Konsept: Melih Kıraç
Performans: Leyla Postacıoğlu, Melih Kıraç, Mihran Tomasyan
Kostüm: Hilal Polat
Ses tasarımı: Berke Can Özcan
Proje asistanı: Ekin Önce
Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Galeri’de (2. kat) gerçekleşecektir. Etkinliğin biletleri Biletix’te.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.