Aslıhan Dölek Keçim’den kadına dair roman Hemdert Hemdem

Annesinin kaybından duyduğu acıyı yazarak iyileştiren Aslıhan Dölek Keçim “Hemdert Hemdem” romanı ile okurlarla buluşuyor.

Aslıhan Dölek Keçim’den kadına dair roman Hemdert Hemdem

Aslıhan Dölek Keçim’den kadına dair roman Hemdert Hemdem raflarda yerini aldı. Kitap Dağhan Külegeç Yayınları etiketiyle okurlara ulaşıyor. 

Kitabın tanıtımında “Herşey bir mutfak atölyesinde başladı. Okurken kendinizi kaptırıp o mutfak atölyesinde olmak isteyecek, sizin için kimin hemdert kimin hemdem olduğunu sorgulayacaksınız!” deniliyor. 

Roman, Aslıhan Dölek Keçim’in kendi yaşamından aldıklarını romanlaştırmış. Annesini ve kendi hayatındaki kadınları romanın merkezine alan yazar okurunu “Nesteren Hanım’ın Mutfağı’na hem iyileşmeye hem de yeni yemek tarifleri öğrenmeye davetlisiniz…” sözleriyle kitapla buluşturuyor. 

Kitabın tanıtımından okuyalım: 

Çeşitli nedenlerle yaşamdan yorgun düşmüş altı kadının yolları bir mutfak atölyesinde kesişir. Azra, kendi kaybolmuşluğunda yeni bulduğu arkadaşlarıyla önce hemdert sonra da hemdem olur.

Bir yandan günün getirdikleri ile baş ederken bir yandan da geçmişleriyle yüzleşip hesaplaşırlar.

Mutfak artık onlar için birbirlerine destek oldukları bir iyileşme alanıdır. O mutfakta değişik, basit tariflerle aile reçeteleri paylaşılır.

Yeşil domates yemeği, kuru üzümlü pilav gibi farklı tariflerin yanısıra herkesi çocukluğuna götüren elmalı kurabiye gibi klasikler de pişirilir.

Hemdert Hemdem, herkesin kendinden bile gizlediği bir hikâyesi olduğuna işaret ederken önemli bir konunun altını çiziyor: Kendine doğru bir keşif yolculuğuna çıkmak için hiçbir zaman geç değil.

Aslıhan Dölek Keçim, sıcak anlatımıyla insan doğasına dair bilgece saptamalar yapıyor; hem de okurunu karakterlerinin masasına oturtmayı başararak.

Kendi ailesinin kadınlarından, gelenek göreneklerinden ve tariflerinden yola çıkarak hikayeyi kaleme alan Aslıhan Dölek Keçim, kitabı yazmaya nasıl karar verdiğini şöyle anlatıyor: “Annemle ortak tutkumuz okumaktı. Bebekliğimden itibaren bana okuma aşkı aşıladı. Onu kaybettiğim güne kadar da en sevdiğimiz zevkimiz okuduğumuz kitapları tartışıp yazacağımız kitapların hayalini kurmaktı. Onu kaybettikten sonra acımı yazarak iyileştirdim. Hemdert Hemdem kaybedilen şahane bir annenin, çok yakın bir arkadaşın arkasından yas tutan bir kadının hayata tutunma çabasının yazılı halidir.”

Dağhan Külegeç Yayınları’ndan çıkan Hemdert Hemdem, kitap satılan tüm internet platformlarında bulunuyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.